Під час саміту Кримська платформа із заявою виступив прем’єр Словаччини Едуард Хегер. Він підкреслив, що Україна має повну підтримку Словаччини у боротьбі за відновлення територіальної цілісності та неподільності.
За його словами, Україна залишилась не сама цій боротьбі.
“Ви не самі. Ми будемо допомагати вам відновлювати вашу територіальну цілісність”, – додав Хегер.
Прем’єр резюмував, що санкції Словаччини проти Росії триватимуть, доки триватиме окупація українських територій. Держава не визнає окупацію півострова та частини Донбасу.
Чиясь сила – не аргумент і ознака правоти. Це не значить, що кордони можна перекреслювати власними силами як заманеться, – підкреслив він.
“Ситуація з Кримом віддзеркалює ті виклики, з якими ми стикаємося. Донбас, Крим – непоодинокі випадки. Безпека в Європі – не може сприйматися як даність, за це варто боротися”, – переконаний словацький прем’єр.
Крім того, він пояснив, що мовиться не лише про відверто збройні аспекти, але й про гібридні зусилля підірвати нашу єдність, нашу відданість спільній ідеї.
Під час саміту Кримської платформи 23 серпня країни-учасниці підписали першу декларацію. За словами Володимира Зеленського, вона створить міцне політичне підґрунтя для подальшої роботи над деокупацією Криму.
Декларація буде відкритою для усіх держав, які захочуть долучитися. Український лідер наголосив, що у документі подана однозначна оцінка незаконним та агресивним діям Росії.
Окрім того, Зеленський зауважив: декларація підтверджує готовність країн дотримуватися політики невизнання спроби анексії Криму аж до моменту деокупації півострова.
Питання Криму не має зникнути з міжнародного порядку денного ще на 7 років,
– наголосив Зеленський.
Учасникам саміту український лідер запропонував зосередитися на практичній роботі та координації зусиль з конкретних питань.
У декларації мовиться, що учасники Кримської платформи:
– засуджують тимчасову окупацію Криму. Вона – прямий виклик для міжнародної безпеки та може спричинити загрозливі наслідки для міжнародного права;
– підтверджують свою відданість суверенітету та територіальній цілісності України у межах її міжнародно визнаних кордонів. Зокрема, мовиться також про територіальні води країни;
– засуджують порушення та обмеження прав і свобод жителів Криму. Зокрема, право на свободу поглядів, вільне вираження релігії або переконань. У декларації наголосили, що журналісти, правозахисники та адвокати на території півострова зазнають залякувань через свою діяльність;
– вирішили створити Кримську платформу – консультативний і координаційний формат – для припинення окупації Криму та відновлення контролю України на території півострова;
– засуджують мілітаризацію Криму, яка підриває безпеку і стабільність на території усього Чорноморського регіону;
об’єднають зусилля для захисту прав і свобод людей у Криму;
– закликають Росію долучатися до конструктивної участі у діяльності Кримської платформи.