Касим-Жомарт Токаєв зробив заяву про спробу державного перевороту в Казахстані. За його словами, всі події 2022 року пов’язані.

За словами політика, “агресія” охопила одночасно 11 регіонів, але основний удар був спрямований проти Алмати. Політик розповів про якийсь “єдиний руйнівний задум, підготовка до котрого тривала довгий час”.

Про це він повідомив під час онлайн-саміту Організації договору про колективну безпеку.

“Мета бандформування — підрив конституційного ладу, руйнування інститутів управління, захоплення влади. Йдеться про спробу державного перевороту”, — заявив він.

Токаєв додав, що події останніх днів — “найважча криза” в історії незалежного Казахстану. За словами президента Казахстану, події з початку року — “ланки одного ланцюга, які підпорядковані єдиному руйнівному задуму, підготовка до якого йшла тривалий час”.

“Відповідно до рішення Ради безпеки Казахстану, заснованому на всебічному аналізі правоохоронних і спеціальних служб, ситуація була кваліфікована як загроза тероризма і акт агресії. Події в Казахстані набули критичного характеру”, — заявив Токаєв.

Водночас Токаєв намагався переконати у тому, що учасники мітингів “планували захопити столицю”.

Він зазначив, що “ОДКБ показала свою потрібність як ефективна організація”.

У Казахстані від ОДКБ перебувають 2 030 осіб та 250 одиниць техніки, – вказав він.

Насамкінець Токаєв додав, що невдовзі представить світовій спільності “докази терористичної атаки”.

Найближчим часом масштабна операція завершиться, а разом із нею місія ОДКБ,– підсумував він.

2 січня розпочалися протести проти підвищення цін на газ, які охопили весь Казахстан. Втім, вимоги мітингувальників розширилися з часом, протестувальники бажають не лише відставки уряду, а й викорінення корупції. У ніч проти 5 січня протестувальники почали підпалювати поліцейські автомобілі, їм відповідали гумовими кулями.

5 січня президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв звернувся до ОДКБ за допомогою у придушенні антиурядових протестів у країні. ОДКБ погодилася направити війська до Казахстану. Російські військові 6 січня прибули до країни для виконання поставлених завдань.

7 січня президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв наказав силовикам без попередження відкривати вогонь на ураження проти протестувальників в межах антитерористичної операції, що проводиться по всій країні.

МВС Казахстану повідомляє про 7939 затриманих людей в результаті масових протестів.