Колишній президент України Петро Порошенко може потрапити до реєстру олігархів і зіткнутися з низкою обмежень, зокрема із забороною приватизації та «деклараціями про контакт». Про це міністр юстиції Денис Малюська розповів в ефірі ток-шоу «Право на владу» на телеканалі «1+1».

Відповідаючи на запитання про те, що відбудеться, наприклад, із бізнесменом, політиком і власником ЗМІ Порошенком, якщо він зафіксує, що є «олігархом», очільник Мін’юсту заявив:

«Якщо він погоджується, він не позбавляється ознак олігарха, не позбавляється мандату народного депутата, продовжує фінансування політичної партії, продовжує володіти телеканалом, його ставки перевищують ліміт, встановлений законом, – а це очевидно з його декларації – відповідно він потрапить у реєстр».

У такому випадку, продовжив міністр юстиції, до експрезидента застосують низку обмежень, зокрема «заборону на приватизацію». До того ж, вищі посадовці, які зустрічатимуться з ним, повинні будуть подавати так звані «декларації про контакт».

«Якщо хтось з кимось «тре» в кафешці, декларацію про контакт подавати треба», – вказав Малюська, додавши, що законом встановлені й винятки.

«Окрім відкритих засідань органів державної влади, наприклад, в парламенті. Звісно, 400 з гаком депутатів не будуть подавати «декларацію про контакт», – пояснив він. – Якщо йде трансляція, якщо є заздалегідь оголошене засідання органу чи зустріч з переліком учасників, якщо це судове засідання – у всіх цих випадках декларацію про контакт подавати не треба».

Глава відомства також зазначив, що уряд «ніколи не планував зробити комфортним і зручним перебування з олігархом в одній фракції».

«Це повинно бути незручним і некомфортним. Олігархам не місце в органах державної влади. Якщо вони вважають, що їм там місце, вони будуть почувати себе некомфортно, їхні колеги так само будуть почувати себе некомфортно. Але ми цього не забороняємо», – підсумував міністр юстиції.

Малюська також зазначив, що олігархи матимуть так званий «пільговий період», щоб стати бізнесом та не потрапити до реєстру олігархів.

За словами міністра, олігархи матимуть пільговий період — 6 місяців. Протягом цього часу вони можуть добровільно позбутися критеріїв статусу олігарха, передбачених законом, і не потрапити до реєстру.

«Якщо вони стануть простим бізнесом протягом цих 6 місяців, до них не буде ніяких претензій. Вони не будуть в реєстрі, на них не будуть поширюватися обмеження, передбачені законом. Вони будуть як класичні великі бізнесмени. Як це сталося в Штатах, де імена олігархів початку ХХ століття згадують з повагою — вони вписалися в пам’ять як меценати. В українських олігархів є шанс зробити так само протягом шести місяців», — заявив Малюська.

У свою чергу варто вказати на те, що Закон “Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)”, ухвалений напередодні, потребує повторного голосування для усунення колізії поправок.

Про це повідомив голова парламентської фракції партії “Голос” Ярослав Железняк у Телеграмі, посилаючись на проєкт рішення парламентського комітету

“Тепер потрібно ще одне голосування в Раді (за статтею 131 Регламенту), щоб виправити юридичну колізію. Інакше не підпишуть”, – зазначив депутат.

За його словами, проблема виникла через те, що врахували одночасно три поправки (396, 398, 406), які суперечать одна одній. “Відповідно тепер хочуть знову переголосувати статтю 5 закону. Стаття про те, як олігарх визнається олігархом”, – додав Железняк.

Він опублікував фотокопію відповідного проєкту рішення Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Там зазначається, що внаслідок одночасного врахування поправок 396, 398 і 406 було ухвалено рішення про викладення статті 5 закону в різних редакціях.

“З метою усунення зазначеної неузгодженості пропонується: звернутися до Голови Верховної Ради України з пропозицією усунути зазначену неузгодженість у порядку, визначеному статтею 131 Регламенту Верховної Ради України”, – йдеться у документі.

Комітет пропонує викласти статтю 5 закону в редакції, яка передбачає, що рішення про визнання особи олігархом ухвалюється Радою національної безпеки і оборони на підставі подання Кабінету Міністрів, члена РНБО, Нацбанку, СБУ або Антимонопольного комітету України.

Водночас врахована поправка №398 передбачає, що вносити особу до Реєстру олігархів буде Національне агентство з питань запобігання корупції за звернення спеціальної комісії. Серед авторів цієї поправки – Голова ВР Дмитро Разумков.

У Фейсбуці спікер подякував комітету і парламенту за підтриману правку.

“Тепер НАЗК за зверненням спеціальної комісії буде вносити особу до реєстру олігархів! Деолігархізація триває!” – зазначив Разумков.