Генерал армії України, екс-глава Зовнішньої розвідки України Микола Маломуж в інтерв’ю OBOZREVATEL заявив, що запорука визволення Криму – активні наступальні дії на півдні материкової України.

Він каже, що вже складаються добрі передумови.

«Є тактичні успіхи на Бердянському, Мелітопольському напрямках. Але можуть бути й інші операції, не такі видні, як ті, що ми спостерігаємо зараз у районі Роботино, Малої Токмачки тощо. Йдеться про більш широкомасштабні операції в Херсонській області, про спецоперації в тилу ворога. І, звісно, потужна вогнева стратегічна кампанія зі знищення резервів супротивника. Як це сталося 23 серпня, коли було завдано удару по стратегічному комплексу С-400. Це добре спланована операція. І перший випадок, коли такий потужний комплекс знищено».

 

Ідуть удари по аеродромах, складах з боєприпасами, нафтобазах, Чорноморському флоту РФ і Керченському мосту, нагадує генерал. Тим самим комплексно готується ґрунт для проведення операції у Криму. Але для того, щоб вона мала успіх, мають бути створені передумови на материку, -наголошує експерт.

 

«Оточення ворожого угруповання, його знищення чи вимушення до відступу через перешийок – до Криму. Коли ми переріжемо сухопутний коридор, постачання противник зможе здійснювати лише морем (де ми все частіше завдаємо несподіваних ударів) або через кримський перешийок. А він перебуватиме під нашим вогневим впливом завдяки далекобійним ракетам, які вже маємо та ще можемо отримати», – зазначає Микола Маломуж. За його словами, знищуючи всі сили та засоби на перешийку, у разі «котла» є перспектива для початку звільнення Криму.

Зазначимо, що незважаючи на тотальне мінування та численні оборонні рубежі окупантів, чимала за довжиною лінія фронту – понад 1200 кілометрів – дозволяє шукати в обороні ворога слабкі місця. Ставку необхідно робити саме на ефект раптовості. Його можна досягти, до прикладу, використовуючи для спецоперацій тимчасово окуповані території чи територію країни-агресорки.

Такі раптові для ворога прориви можуть бути дуже ефективними. Причому втрати сторони, котра наступає, за такого формату, набагато менші, так як, в той момент як ворога застають зненацька, йому залишається тільки тікати. Подібна тактика може бути використана на півдні материкової України. Вона може прискорити визволення Криму, — каже Микола Маломуж .

Генерал каже, що більше року тому Зеленський дав вказівку звільнити південь, але нічого не пішло, так як це був не наш час.

«Тоді війська переорієнтувалися на Харківський напрямок, коли противник не очікував і ми не очікували, що фактично не буде опору. І процес пішов. Сили оборони пройшли десятки та сотні кілометрів. Якби були резерви, зайшли б ще тоді до Луганська. Ось це приклад операції.» -додав він.

Військовий вважає, що наразі проводити певні операції на фронті важче, бо сильніший фронт.

Як стверджує Маломуж, що все таки потрібно шукати такі моменти, наприклад, на Запорізькому напрямі удари не лише на Бердянськ, Мелітополь та Токмак, а й з позицій у Херсоні.

 «Знищення запорізького угруповання ворога, потім просування у бік Криму. А там вже можна завдавати ударів і за допомогою Storm Shadow, та інших далекобійних засобів, у тому числі безпілотниками, морськими та повітряними. Удари по складах, логістиці. Це потужний формат нейтралізації всієї моделі оборони ворога та, відповідно, просування наших військ.» — каже військовий.

Він зазначає, що саме такий сценарій може бути.

«Багато моїх колег говорять про те, що він дуже актуальний, але його потрібно готувати. Це завдання Залужного, Генштабу загалом та командирів, які здійснюватимуть такі операції. Це мають бути грамотні, добре продумані операції. Лобова атака – це завжди жертви. Але у подібному форматі жертв набагато менше.» — додав він.

Військовий зазначає, що коли ворога застають зненацька, коли працює вал вогню з різних боків різних калібрів, він біжить, йому не до стрілянини у відповідь.