Європейський Союз більше не може дозволити собі, щоб його рішення блокували окремі держави-члени. Про це заявила в середу глава МЗС Німеччини Анналена Бербок, пише “Європейська правда” з посиланням на агентство Reuters.
“Голосування кваліфікованою більшістю може призвести до більш справедливих … результатів для всіх нас. Ми повинні бути здатні діяти ефективно і швидко”, – сказала Бербок на конференції в столиці Португалії Лісабоні.
Бербок зазначила, що країни ЄС часто не в змозі навіть підготувати проєкт пресрелізу, “тому що вони не можуть домовитися про однакові формулювання”. Замінити принцип одностайності в ухваленні рішень в ЄС раніше неодноразово закликав і канцлер Олаф Шольц.
Європарламент влітку ухвалив резолюцію, в якій закликав Європейську раду погодитися розпочати процес перегляду договорів ЄС, у тому числі щоб змінити процедуру одностайностів ухваленні рішень щодо санкцій.
Серед держав, які регулярно використовують своє право вето в ухваленні рішень ЄС – Угорщина. Будапешт, зокрема, неодноразово блокував ухвалення санкцій проти Росії та донедавна не давав згоду на виділення 18 млрд євро макрофінансової допомоги Україні.
До слова, Анналена Бербок стверджує, що відсутність війни не означає миру, і що продиктований Росією мир несе в собі загрозу нового насильства. Про це, як пише “Європейська правда”, вона сказала в інтерв’ю виданню Berlin. Table. За словами Бербок, незважаючи на всі міжнародні зусилля, наразі не схоже, що Путін планує припинити свої жорстокі руйнування у 2023 році.
“Річ у тім, що лише від російського президента залежить, чи зможуть українці знову жити в мирі та свободі. Російський президент розпочав цю жорстоку агресивну війну. І тільки він може її закінчити. Якщо Росія припинить бомбити і виведе своїх солдатів – буде мир. Якщо Україна припинить воювати – не буде більше України” – сказала вона.
Бербок з розумінням ставиться до закликів шукати компроміс, щоб закінчити війну дипломатичним шляхом.
“Але за цим стоїть те, що хтось хотів би просто прийняти мир, продиктований Росією. І ми бачимо на прикладі Білорусі, що відсутність війни не означає миру чи навіть припинення насильства, тому що люди не живуть ні в безпеці, ні в свободі” – зазначила міністерка.
“Ми знаємо з окупованих Росією територій, що означає те, що дехто зараз називає компромісом: наражати жінок на зґвалтування, чоловіків на вбивства і тортури, дітей на викрадення. Звільнені міста, такі як Буча, Ізюм та Балаклія, є свідченням цього. Дипломатичних зусиль не бракує. Натомість Путін хоче зламати або знищити народ України. І це саме те, чому ми повинні запобігти” – наголосила вона.
Разом з тим вона висловила надію на те, що Путін все ж схаменеться.
“Але принцип надії не припиняє війни, а залишає людей на поталу смерті. І дипломатія – це не тільки розмови з агресорами, це також культивування міжнародних відносин, зміцнення Організації Об’єднаних Націй, надання гуманітарної допомоги жінкам, чоловікам і дітям, які її потребують” – сказала Бербок.
При цьому вона запевнила, що Німеччина підтримуватиме Україну стільки, скільки буде потрібно.
“Позитивним у цьому жахливому розвитку подій є людяність у нашій країні, в усій Європі. Коли люди повинні були вибирати, чи хочуть вони бути на боці нападника чи на боці жертви, на боці людяності чи на боці жорстокості, не тільки федеральний уряд, але й наше суспільство обрало людяність” – зазначила вона.
Як повідомлялося, міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заперечує можливість ведення “нормальних відносин” із Росією, яка здійснила повномасштабне вторгнення в Україну.