Сьогодні відбуваються два значущі морські конфлікти. Один з них розгортається в обмеженому бойовому просторі Чорного моря, де Україна, країна без боєздатного військово-морського флоту, завдає шокуючих втрат у протистоянні з російським Чорноморським флотом. Другий конфлікт відбувається розгортається у Червоному морі.
Адмірал ВМС США у відставці, колишній верховний головнокомандувач НАТО та почесний декан Школи права та дипломатії Флетчера при Університеті Тафтса Джеймс Ставрідіс розповів, що українські інновації – у поєднанні із західною розвідкою та безпілотними технологіями – відправляють російські військові кораблі на дно Чорного моря.
«Українці використали комбінацію крилатих ракет, повітряних дронів та малих безпілотних надводних суден, щоб потопити чи серйозно пошкодити близько 20 великих військових кораблів – третину довоєнного російського флоту. Таким чином вони поставили під сумнів стратегічний намір росіян закрити Чорне море для українського торговельного судноплавства. Президент Росії Володимир Путін відчайдушно хотів закрити українське узбережжя від Криму до великого порту Одеси на західному узбережжі Чорного моря», – нагадав у відставці адмірал.
Ставрідіс вважає, що це підводить до найважливішого уроку чорноморського конфлікту: надводні кораблі – есмінці, крейсери, навіть потужні американські авіаносці – зараз дуже вразливі до спритних безпілотних атак. Щоб потопити інший військовий корабель, може й не знадобитися справжній великий військовий корабель: стару дитячу гру у морський бій, можливо, доведеться переробити та додати до неї військово-морські дрони.
Адмірал у відставці вважає, що США мають вивчити успішне поєднання супутникової розвідки українцями, даних із сенсорних комплексів безпілотників тривалого перебування у повітрі, а також використання сил спеціального призначення.
«Уявіть собі ВМС Філіппін або В’єтнаму, які використовують подібний набір коштів за підтримки США проти китайських військових кораблів поблизу островів Спратлі або рифу Мішиф», — пояснює Ставрідіс.
Повертаючись до Червоного моря, Ставрідіс зазначає, що хусити для нападів на торгові та військові кораблі використовують іранську розвідку та комбінацію щодо малопотужних крилатих і балістичних ракет, повітряних і надводних дронів, а також деякі патрульні катери, які в основному поставляють Іран.
«Поки що американські військові кораблі досить легко відбивають ракетні атаки хуситів, тоді як терористи завдали кількох ударів по торговим судам. Але в економічному плані для Пентагону це програшна пропозиція. Ракети протиповітряної оборони ВМС, такі як SM-2, коштують понад 2 мільйони доларів кожна. Часто, щоб перестрахуватися, есмінець випускає дві ракети по загрозі, що наближається. Проте, безпілотники хуситів можна придбати приблизно за 1000 доларів», – зазначає адмірал у відставці.
Раніше капітан першого рангу запасу ВМС ЗСУ, колишній заступник начальника штабу ВМС України Андрій Риженко зазначав, якщо Україна пошкодить ще 20% російських кораблів, то в Чорному морі для РФ «ситуація може змінитися дуже драматично».
Риженко зауважив, що Україна змогла досягнути значного результату після того, як почала операції бойових роїв. Було знищено чи пошкоджено майже три десятки ворожих кораблів.
Також Риженко вважає, що продовжиться активне полювання українських морських дронів на російські десантні кораблі, тому що військово-політичне керівництво РФ дуже незадоволено тим, що Україна має вихід до Чорного моря.