У Білому домі висловили стурбованість у зв’язку з ситуацією, що розгорнулася навколо президентських виборів в Білорусі. Окрім того своє занепокоєння висловили і Європейські країни, засуджуючи події у Білорусі.
Про це заявила прес-секретар Білого дому Кейлі Макінені. За її словами, Сполучені Штати стежать за ситуацією в Білорусі. В країні вважають, що виборчий процес був затьмарений низкою подій:
«Жорсткі обмеження на доступ кандидатів до голосування, заборона на присутність місцевих незалежних спостерігачів на виборчих дільницях, залякування опозиційних кандидатів, затримання мирних демонстрантів і журналістів», — додала Макінені.
Вибори президента пройшли 9 серпня. Після закриття виборчих дільниць в ряді міст Білорусії почалися несанкціоновані акції протесту, в ході яких міліція застосувала сльозогінний газ і світлошумові гранати. Згідно з останньою інформацією ЦВК, чинний глава держави Олександр Лукашенко набрав 80,08% голосів, а Світлана Тіхановська — 10,09%.
У свою чергу глава комітету сенату США з міжнародних справ Джим Ріш закликав президента Білорусі Олександра Лукашенко піти у відставку, якщо результати виборів в країні не підтвердяться.
«Пан Лукашенко повинен дозволити справжній підрахунок результатів вчорашнього голосування і піти, якщо, як повідомляється, він не був переобраний демократичним шляхом. Мирна передача влади життєво необхідна для майбутнього Білорусі та її суверенітету», — йдеться в листі.
Ріш також закликав главу Білорусії зупинити тиск на журналістів і учасників протесту, а також відновити доступ до інтернету.
Раніше протестувальників підтримав і кандидат в президенти США від демократів Джо Байден.
Зокрема, Байден закликає до відкритості й точного підрахунку голосів і звільнення всіх політв’язнів, йдеться в його заяві.
“Я також закликаю президента Лукашенка поважати права учасників мирних протестів і утриматися від подальшого насильства”, – зазначив Байден.
За словами Байдена, народ Білорусі вимагає, щоби його почули “після 26 років систематичних репресій з боку авторитарного режиму президента Олександра Лукашенка”.
Американський політик стверджує, що під час виборів в Білорусі мали місце фальсифікації, а в протестах беруть участь “люди, які вимагають точного підрахунку голосів”.
В свою чергу, У Білорусі тривають масові протести проти режиму Олександра Лукашенка і фальшування результатів президентських виборів. Людей продовжують затримувати, бити, труїти газом і стріляти в них гумовими кулями. В країні страшно ходити по вулицях.
У мережі з’явилося відео, на яких можна побачити, як люди біля слідчих ізоляторів розшукують рідних, які зникли на акціях протесту.
Матері просять силовиків сказати їм, де знаходяться їхні діти, яких вони не можуть знайти. ОМОНівці мовчать і не відповідають.
У наступному ролику показано, як люди скандують силовикам “Ганьба!”.
Силовики дуже б’ють людей в ізоляторі на Окрестіна. Винятків не роблять ні для журналістів, ні для громадян інших країн.
Про це в ефірі телеканалу “БЕЛСАТ” розповів журналіст Володимир Луньов.
Оператора “Белсату” Луньова затримали напередодні біля метро Пушкінська разом з іншими людьми і доставили в ізолятор на Окрестіна.
“Я думав, що пресу вони не чіпатимуть. Але вони били всіх – і жінок, і дітей, і пресу. Нас завели в автозаки, завезли, я так розумію, на Окрестіна. Там відбувався жах. Людей методично били, щоб у них відпала наснага брати участь в акціях протесту. Кожні пів години-годину привозили нову групу людей, і ми чули, як їх б’ють у коридорі. Навколо був хаос,.
За словами Луньова, до людей ставляться “гірше, ніж до худоби”. Особливо сильно побили громадянина України.
“Зі мною був громадянин України. Щойно співробітник почув, що він громадянин України, його взяли і поволокли до паркану і почали методично бити. Щоб залишитися неушкодженим, я не говорив, звідки я. Сказав, що жилетку “Преса” взяв у друга. Я не казав нічого, я розумів, що мене просто вб’ють під цим парканом. На рахунок того, як нас утримували. Місць, я так розумію, немає. Усі стояли із 12-ї ночі до 12-ї ночі – 24 години. Люди стояли поруч один з одним, не було можливості сісти. Люди падали. Декому ставало зле, кричали “Викликайте швидку”. Води не давали, не годували”, – додав Луньов.
У подібних умовах на Окрестіна утримували іншого журналіста “Белсату” Станіслава Івашкевича. Він розповів про умови в ізоляторі: “Камера, де я перебував з 9.08 по 11.08, – розрахована на три місця. Нас там було 13 осіб (пізніше двох госпіталізували: одного – з побоями, яких він зазнав під час затримання, а в іншого ноги були посічені осколками світлошумової гранати). За дві доби арешту нам видали одну буханку хліба на всю камеру. Один раз вивели у двір і прогнали “крізь стрій”, б’ючи гумовими палицями”.