За даними західних ЗМІ, екс-главком Залужний планував контрнаступ вже цього -2024 року. Головнокомандувач не був прихильником наступати без підтримки з повітря і погодився на бойові дії влітку 2023-го лише «з політичних мотивів».
Журналісти додають, що Залужний вирішивши наступати невеликими підрозділами, і цим зберіг життя солдатів, західне озброєння та виграв час. Тепер же постачання снарядів з ЄС дадуть змогу Україні до літа планувати ще один контрнаступ. Після тривалих затримок європейські союзники України нарешті розпочали накопичувати фінансові та промислові ресурси для постачання українським силам необхідних артилерійських боєприпасів.
Як повідомляє Euractiv, декілька окремих і паралельних ініціатив — такі як план боєприпасів під керівництвом Європейського Союзу, оптова закупівля боєприпасів під керівництвом Чехії та серія двосторонніх безпекових угод між Україною та окремими західними країнами — мають забезпечити постачання близько 800 тисяч снарядів протягом наступних кількох місяців.
«800 тисяч штук боєприпасів — це не остаточна цифра, ми безумовно можемо отримати набагато більше залежно від наявності донорів», — сказав Euractiv Томаш Копечний, представник уряду Чехії з питань відновлення України.
«А ще є несподіваний крок президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн, яка цього тижня припустила, що «настав час почати розмову про використання непередбачуваного прибутку від заморожених російських активів для спільної закупівлі військової техніки для України». За словами людей, знайомих із ходом дискусій, виконавча влада ЄС може представити офіційну пропозицію через два тижні», — пише Euractiv.
Водночас, зазначає видання, залишається відкритим питання, чи буде колективна західна партія постачань боєприпасів достатньою, щоб відповідати постачанню Росією снарядів з її власних заводів і з Північної Кореї.
Очікується, що боєприпаси, які Україна отримає за посередництва Чехії, а також боєприпаси, передбачені планом Європейського Союзу, дадуть змогу Україні до літа знову стріляти зі швидкістю близько 6000 снарядів на день.
«Західні військові чиновники очікують, що цього буде достатньо, щоб збройні сили країни принаймні утримували лінію оборони проти Росії в очікуваному до травня наступі і планували свій власний», — пише видання.
Зазначимо, раніше президент Чехії Петр Павел заявив на Мюнхенській конференції з безпеки минулого місяця, що його країна знайшла 500 000 снарядів калібру 155 мм і 300 000 снарядів калібру 122 мм, які можна було б доставити протягом кількох тижнів, якби були виділені гроші.
«Ми знайшли півмільйона одиниць боєприпасів калібру 155 міліметрів і 300 тисяч одиниць калібру 122 міліметри», – сказав Павел.
Видання Seznam Zpravy. нагадує, що на Мюнхенській конференції з безпеки канцлер Німеччини Олаф Шольц оголосив про довгострокові інвестиції в армію і водночас закликав інші європейські держави укласти з Україною такі ж безпекові угоди, як Париж і Берлін. Перед учасниками форуму також виступив президент України Володимир Зеленський, який закликав державних діячів не боятися поразки режиму президента Росії Володимира Путіна.
Нагадаємо, США передали конфісковані активи РФ іншій країні для підтримки України. 500 тисяч доларів були конфісковані Сполученими Штатами у справі про незаконну мережу закупівель високоточних верстатів американського виробництва для військової промисловості РФ.
Як повідомляє Міністерство юстиції США, сьогодні на Мюнхенській конференції з безпеки заступник генерального прокурора США Ліза Монако і генеральний секретар Естонії Тиніс Саар оголосили про переведення 500 тисяч доларів з конфіскованих російських активів.
Ці кошти, як розповіли у Мін’юсті, були конфісковані Сполученими Штатами у справі про незаконну мережу закупівель високоточних верстатів американського виробництва для військової промисловості РФ.
«Ця передача є першою у своєму роді передачею США іноземному союзнику з явною метою надання допомоги Україні», — заявили в американському міністерстві.
Зазначається, що конфісковані кошти перераховуються до Естонії, оскільки відсутня можливість напряму перевести їх до України.
Естонія використає кошти для проекту з прискорення оцінки збитків і критичного ремонту української системи розподілу та передачі електроенергії, які були цілеспрямованими мішенями російських військ.