Перспективи «посадки» генерал-майора із 25-річним стажем, передає Корупція.Інфо

Популярне: “Його дружина вагітна…”: Шуфрич просить суддю про таке… Невже він погодиться?

У квітні 2015 року тоді новоспечений голова Департаменту Державної служби охорони (що нині змінила вивіску на Департамент поліції охорони) Сергій Іванович Будник дав розгорнуте інтерв'ю для однієї з державних газет, яке, волею долі, отримало назву «Наші послуги не дешеві, але цифри ми не зі стелі беремо…»

Як у воду дивився

Через два роки, за іронією долі, вся Україна дізналася, які саме цифри і з якої стелі він тоді мав на увазі. 22 серпня 2017-го, завдяки спільним старанням Генеральної прокуратури, СБУ і Нацполіції, на 51-му році життя генерал третього рангу Сергій Будник був затриманий за підозрою в отриманні хабара в розмірі 96 тисяч гривень.

Ці гроші, за словами учасників спецоперації, начальник Департаменту поліції охорони України вимагав зі свого замовника понад офіційні платежі. По духу, формулювання вимоги було простим, як у 90-ті: «за щомісячне надання послуг з фізичної охорони». Або якщо прямо – «за дах», про який, судячи з усього, він і говорив «між рядків» у згаданій вище статті. До речі, за словами генерального прокурора України, це далеко не перший випадок у практиці Будника. Як повідомив Луценко, з червня цього року головний охоронець Нацполіції встиг отримати таким чином уже понад 170 тисяч гривень.

Безстрашний «Лицар Закону»

За майже чверть століття «служби» в органах затриманий Будник встиг зробити багато чого. Про що красномовно свідчать його численні нагороди. Заслужений юрист України, кавалер другого та третього ступенів ордена «За заслуги» і, звичайно ж, власник нагрудного знака «Лицар Закону» – відомчої відзнаки Міністерства внутрішніх справ України. Всі ці почесті були присвоєні йому «за особисту мужність і героїзм, бездоганне виконання службового обов'язку» і, зрозуміло, «за вагомий внесок (а може, й фінансовий внесок) у зміцнення законності та правопорядку».

Ульріх фон Ліхтенштейн наших днів

Свою кар'єру майбутній «лицар» починав прозаїчно: працював слюсарем-складальником на заводі «Електронмаш». Ймовірно, так би і спився після розвалу Радянського Союзу (що, на жаль, сталося з багатьма працівниками згодом незатребуваних заводів), якби не відчув у собі гострого потягу до справедливості.

Через два роки після закінчення юридичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка, в 1994-му Сергій Іванович йде на роботу в Управління правового забезпечення Головного штабу МВС України, де він у чині старшого оперуповноваженого, а потім – начальника відділу і згодом заступника начальника штабу, пропрацює до 2002 року.

Сказати, що цей період у житті Будника був прибутковим – складно. Єдиним із відомих його придбань у ці роки (а саме 25.09.2001) стала квартира у Вишневому (Київська область) площею 80,4 кв. м, яка обійшлася йому в 91 819 гривень. До речі, сума на ті часи не така вже й мала – майже 17 тисяч доларів США.

З 2002 року Будника відряджають до Адміністрації Президента України Леоніда Кучми. Про цей період роботи мало що відомо. Та й, судячи з декларації чиновника, особливих фінансових вливань не відбувалося.

Перетерпівши на сухому пайку до 2008-го, він отримує посаду заступника начальника в Департаменті ДАІ, де і працює до 2010 року. На новому місці справи Будника починають йти вгору. У 2009-му він прикупляє відразу дві ділянки по 12 соток в околицях Києва, а в 2010-му – обзаводиться десятьма сотками землі в Молодіжному на Одещині. У тому ж році в родині з'являється перший автомобіль – Niva Chevrolet 212300, 2005 року випуску, придбаний за 45 000 гривень.

Перспективи росту

Нормально зажив Будник тільки після того як 2010 року сів у крісло начальника Центру безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем при МВС України, якого не покидав до 2014-го.

На цей період припадають найдорожчі покупки в житті генерала. На початку 2012 року у нього з'являється скромний 28-метровий гараж у Вишневому. Потім у його дочки Евеліни проступає квартира на 73,1 квадрата на Софіївській Борщагівці за 314 000 гривень, яка, судячи з декларації чиновника, істотно впавши в ціні, зараз коштує лише 313 140 гривень. Після цього старша донька отримує ще й скромний Lexus RX400, 2006 року випуску. І хоч у декларації його вартість не вказана, судячи з аналогічних пропозицій, він коштував подружжю Будників близько 15-20 тисяч американських доларів.

Без подарунка не залишилася і дружина, на яку оформили наступні 12 соток землі під Києвом. Підсумком врожайного 2012 року для Сергія Будника стає передноворічне придбання житлового будинку площею 523,9 кв. м за 2 242 339 гривень.

А ось у дружини начальника Центру безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем при МВС України авто з'являється трохи пізніше, 18.07.2014. Після того як Сергій Іванович перекочовує на посаду першого заступника начальника Департаменту ДАІ (структури, про хабарництво якої говорили всі кому не лінь). Вибір припадає на Toyota RAV4, 2008 року випуску. Куплена вже за нинішньої влади за, судячи з даних у декларації, невідому кількість грошей, зараз ціна такої автівки коливається в межах 12-16 тисяч доларів США.

Напевно, іграшку для коханої вийшло купити за рахунок прибутку від інтелектуальної власності Сергія Будника – авторського права на 16,6% посібника «ПБДР – Екзаменаційні білети: навчальний методичний посібник (14-те видання)». Якщо ця інформація не підтверджує версії походження коштів, принаймні, стає зрозуміло, кому ми маємо «дякувати» за 16,6% каверзних питань на іспитах.

Скарбничка сім'ї

З жовтня 2014 року товариш Будник стає в. о. начальника Департаменту Державної служби охорони, згодом реформованого в Департамент поліції охорони – структурний підрозділ абсолютно нової поліції, що, як ми всі знаємо, «не бере». Дійсно, це ж не якась там ДАІ, легенди про хабарництво якої міцно вкоренилися не тільки в серцях автомобілістів, але й у народному фольклорі.

Як би там не було, з цього моменту з вартісними покупками, за свідченням декларації, довелося почекати. Сім'я починає, як говорили в старому радянському фільмі, «жити на одну зарплату». До слова, не таку вже й низьку.

Якщо подивитися в річний звіт чиновника, загальний дохід Будника за основними місцями роботи склав: 25 000 гривень зарплати ще від ДАІ, 12 207 гривень – халтура в Національній академії внутрішніх справ, 163 695 гривень «капнуло» від Департаменту Державної служби охорони і ще 32 913 гривень надійшло на рахунок від Департаменту поліції охорони Національної поліції України.

Дружина Будника в 2015-му заробила лише 184 762 гривні від незалежної професійної діяльності. Дочка Евеліна, як не дивно, не заробила навіть на те, щоб заправити свій Lexus. За 2015 рік її дохід склав 14 353 гривні.

Невеликий пасивний дохід подружжя в 1786 гривень забезпечили дивіденди по акціях «Київміськбуду» (в загальному володінні знаходиться 4000 таких).

Так, мало-помалу, станом на 2016 рік у Будників і накопичилося 90 000 гривень, 11 000 євро та 6 000 доларів готівки. До речі, про шість тисяч доларів готівки сам Будник дізнався не відразу – так би мовити, приємний сюрприз від дружини. Через що довелося переробляти декларацію.

Із дріб'язкової справи

Здавалося б, не так уже все й погано. Зароблених грошей цілком вистачатиме навіть на певний об'єкт нерухомості. Однак якщо перефразувати один відомий вислів – то «можна забрати людину з ДАІ, але не викорінити ДАІ з людини».

Сергій Будник, як і всі чиновники, яких зобов'язали подавати дані про свої доходи, не переставав дивувати. Сюрприз із 6000 доларів готівки у дружини був не останнім. Наступним приводом, за яким довелося подавати чергове «повідомлення про зміну матеріального становища», стали 112 860 гривень, отримані у вигляді ще однієї заробітної плати від Департаменту поліції охорони.

Але і це ще не все. У наступному «повідомленні», наданому знов через місяць (05.01.2017), Будник подає відомості про раптовий прибуток у 148 955 гривень, отриманий від продажу гаража площею 67,2 кв. м, який не встиг побути у власності міліціонера й 10 днів (придбаний 26.12.2016). Причому в графі «Об'єкти незавершеного будівництва» ця споруда з якоїсь причини раніше не значилася.

Цікава справа виходить. У власності Будника раз у раз з'являються (і зникають) активи, грошовий еквівалент яких, за дивним збігом обставин, корелює з розміром інкримінованого йому хабара.

Однак і на цьому «розбіжності в показниках» не закінчуються. У декларації за 2016 рік раптово зникає гараж самого Будника (той, що на 28 квадратів). Натомість у дочки полісмена під Новий рік раптово виростає гараж на 83,1 кв. м (30.12.2016).

Додатковими метрами в 2016-му обзаводиться і дружина Будника. У неї незабаром з'явиться офіс на 50,98 кв. м, судячи з усього, в новобудові «Петровський квартал». Осторонь не залишилася і молодша донька «головного охоронця». 11.05.2016 вона стала власницею автівки – Hyundai Solaris, 2015 року випуску, за 358 000 гривень.

Тим часом продовжила зростання зарплата Будника: 28 488 гривень від Академії і 481 393 гривні – від Департаменту поліції охорони НПУ. У подружжя при цьому дохід трохи знизився – до 129 221 гривні від незалежної професійної діяльності. Дочки нинішнього року, так само, як і минулого, не заробили навіть на бензин: Евеліна на основному місці роботи отримала лише 18 661 гривню, а Вероніка й зовсім не працювала.

Трохи поменшало і валюти на руках. Від торішнього залишилося всього 70 000 гривень, 8 000 євро та 2 000 доларів США. Хто знає, можливо, це і послужило для «даішника» приводом згадати минуле (якщо він, звичайно, про це будь-коли забував). Тим більше, що справа – «вірняк», а якщо що, як то кажуть в одному радянському фільмі: «Та хто ж його посадить, він же пам'ятник…»