Український "Енергоатом" вимагає майже в 1,5 раза підвищити вартість електроенергії. Якщо Нацкомісія (НКРЕКП) погодиться із проханням компанії, стримати зростання тарифів буде вкрай складно. Так чи інакше, діючі ціни на "ток" протримаються у кращому випадку до виборів. Уже в липні 2019-го тарифи відпустять у "вільне плавання".

Українці недоплачують, але ринок усе виправить

В Україні електроенергію виробляють АЕС (атомні електростанції), ГЕС (гідроелектростанції), ТЕС, ТЕЦ (теплоелектростанції та теплоелектроцентралі) і ВДЕ (станції, які використовують відновлювані джерела енергії). Собівартість у всіх різна. Атомна енергетика — відносно дешева, а відновлювані джерела вимагають високих витрат.

Так, якщо один кВт/год у АЕС купують за 55,7 коп., то така ж кількість електроенергії у ВДЕ коштує більше 4 грн. В "Енергоатомі" скаржаться: через низькі тарифи у них просто не вистачає грошей на закупівлю ядерного палива. "Минулий і нинішній склад НКРЕКП довели ситуацію із тарифоутворенням для різних видів генерацій до критичної межі. Регулятор, який повинен контролювати і захищати інтереси споживачів, своїм підходом до атомної енергетики заганяє атомну генерацію у глухий кут", — заявив на засіданні з профспілковим комітетом президент "Енергоатому" Юрій Недашковський.

Популярне: Масові перевірки та шалені штрафи: як каратимуть українців вже з жовтня

"Регулятор… своїм підходом до атомної енергетики заганяє атомну генерацію у глухий кут", — заявив президент "Енергоатому" Юрій Недашковський.

За його словами, дефіцит фінансування досяг уже 13,9 млрд грн. І отримати ці кошти можна за рахунок підвищення тарифу.

Діюча система передбачає: держава в особі профільної комісії встановлює тариф для кожної генерації. За цією ціною станції продають електроенергію держпідприємству "Енергоринок". Але продають не стільки, скільки реально можуть, а скільки їм скажуть. Для підтримки балансу в системі, обсяги планують заздалегідь.

Уже від "Енергоринку" "ток" рухається у бік споживача. Оскільки витрати на виробництво постійно зростають, діючий тариф для населення, зазначає глава НКРЕКП Оксана Кривенко, як мінімум на 48% нижчий, ніж реальна собівартість. Так, реальна вартість — 1,85 грн за кВт/год, водночас населення за перші 100 кВт/год платить лише 90 коп. Покриває цю різницю промисловість. За такий же "ток" вони змушені платити 1,7-2,1 грн за кВт/год (залежно від підприємства).

Правда, додаткові витрати бізнес закладає у вартість своєї продукції, але все одно платити доводиться кінцевому споживачу.

Уже декілька днів між НКРЕКП і "Енергоатомом" триває інформаційна війна. Компанія назвала регулятор "головною проблемою атомної генерації", у відповідь глава Нацкомісії Кривенко заявила, що "Енергоатом" намагаються перетворити "в чорну діру, де, за допомогою непрозорих схем закупівель, знакають гроші споживачів".

"Апетити деяких керівників держкомпаній стрімко ростуть. Сьогодні в "Енергоатомі" говорять уже про необхідність підвищити тариф до 1,08 грн за кВт/год із ПДВ, буде вже вище діючого тарифу для населення 90 коп. за кВт/год для споживання до 100 кВт/годину, і це без урахування тарифу "Укренерго", тарифу розподільних компаній. Ніякого обгрунтування для радикального підвищення тарифів для АЕС немає", — заявили в НКРЕКП.

"Сьогодні в" Енергоатомі "говорять уже про необхідність підвищити тариф до 1,08 грн за кВт/год із ПДВ, буде вже вище діючого тарифу для населення 90 коп. за кВт/год", — заявили в НКРЕКП.

Атомна генерація — 55,1% всієї української електроенергії. У разі, якщо їхній тариф підвищити, як це пропонує компанія, уникнути подорожчання "струму" не вдасться. Недашковський звертає увагу: теплова генерація (ТЕС і ТЕЦ) продає електроенергію за ціною майде в 4 рази вищою, ніж атомна. Мовляв, якщо щодо тепловиків пішли на такий крок, то повинні піти і на поступки з АЕС.

Але навіть якщо Нацкомісія не перегляне тарифи для АЕС, уже в наступному році, відповідно до закону, генерація отримає відносну свободу. Тарифи повинні будуть встановлювати не постановами комісій, а ринковими механізмами. Наприклад, за таким принципом формуються ціни на бензин. Мережа АЗС може встановити майже будь-яку вартість, однак, розуміючи, що купувати будуть там, де дешевше, намагаються стримувати ціни. У всякому разі, так розповідають в Асоціації операторів ринку нафтопродуктів.

Скільки заплатять прості українці

Ще декілька місяців тому в Національній комісії розглядали можливість поетапного підвищення вартості електроенергії. Зараз же позиція НКРЕКП: вартість "струму" будуть утримувати до липня 2019 року. Далі є декілька варіантів. Або українців чекає різкий стрибок цін, орієнтовно вартість електроенергії може зрости до того моменту вдвічі — до понад 2 грн за кВт/год, або ж, як і з газом, у ситуацію втрутиться Кабмін.

Закон "Про ринок електричної енергії" з одного боку вводить конкурентні умови формування цін, а з іншого — дає можливість уряду покладати спеціальні зобов'язання на постачальників. Як відомо, нині Кабмін зобов'язує державний НАК "Нафтогаз" продавати блакитне паливо на потреби населення за встановленим чиновниками тарифом. У результаті приватні компанії продають газ бізнесу за ринковими цінами (більше 11 грн за куб), а НАК більшу частину газу — через посередників у вигляді газсбутів (підрозділу обленерго) продає блакитне паливо населенню за ціною 6,9 грн за куб.м.

Неофіційно в НКРЕКП пояснюють: діючі нині тарифи для населення точно зберегти не вдасться. Зростають витрати на зарплати, збільшується вартість енергоресурсів, девальвує гривня, разом із тим виникає потреба піднімати ціни на електрику.