Попри те, що, за словами командувача Сухопутних військ ЗСУ генерал-полковника Олександра Сирського, задачі російського зимового наступу провалені, на різних міжнародних майданчиках продовжуються обговорення розв’язки російсько-української війни якщо не в контексті примирення, то в контексті зміни стратегії України – переходу від нападу до оборони.
Про це, зокрема, йдеться в матеріалі Bloomberg.
Оглядач видання Андреас Клут зазначає, що радник національної безпеки США Джейк Салліван в кулуарах форуму в Давосі має передати президенту України Володимиру Зеленському послання від президента США Джо Байдена про те, що Україна повинна змінити свою стратегію боротьби й переходити до оборони.
З одного боку, поступове виснаження української армії, дефіцит боєприпасів, про який вже публічно говорить військове командування, затримка з виділенням фінансової допомоги США та ЄС буцімто натякають, що саме такий сценарій – найбільше наближений до реальності.
З іншого боку, нарощування постачань озброєння, зокрема необхідної електроніки для російського ВПК від партнерів Кремля, дає розуміння: у разі припинення вогню в Україні РФ обов’язково скористається паузою. Ба більше, історичний факт: заспокоєння диктаторів не веде до миру, а лише породжує неминучий конфлікт у майбутньому. Причому, мова може йти про збільшення російських апетитів і розширення географії вторгнення та учасників дестабілізації.
«Якщо Росії вдасться досягти своїх стратегічних цілей у війні в Україні, це спровокує низку подій. Це означатиме, що США не можуть виконувати ні свої економічні, ні політичні зобов’язання. На кордоні з ЄС створиться нестабільна, потенційно ризикована зона, яка буде знекровлювати Європу. Китай та його союзники отримають інший шанс: світова політика та економіка почне зміщуватися на Далекий Схід», — зазначає завідувач відділом Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.
Війна, розв’язана Росією в Україні, вже спричинила кризу безпеки в Європі – в ЕС навіть почали обговорювати давню ідею створення об’єднаної армії. Очільники зовнішньополітичних та оборонних відомств Данії, Швеції та Фінляндії, наприклад, наголосили, що в найближчому майбутньому РФ становитиме серйозну загрозу Північній Європі, тому вже підписали угоду про оборонне співробітництво з США… Що вже казати про те, що від загрозою можуть опинитися і Молдова, і країни Балтії, і Польща.
Крім того, видання підкреслює, що досягнення Росією стратегічних цілей у війні з Україною – це квиток на війну безпосередньо для країн ЄС. І у них може бути мало часу для підготовки.
«На Заході вважають, що вони убезпечені, що РФ виснажиться в Україні і, навіть в разі досягнення тактичних переваг, у росіян не вистачить ресурсу для негайного наступу на Захід. Насправді це велетенська помилка. Оскільки захоплення певних територій, поглинання Білорусії та частини України, дасть Росії як людський ресурс для поновлення боєздатності своєї армії, так і створить можливість використовувати різноманітний інструментарій гібридних загроз для країн ЄС. Очевидно, що під ударами опиняться країни Балтії, Фінляндія, Польща, Балкани», — повідомляє керівник Центру дослідження громадянського суспільства Віталій Кулик.
Він вважає, що навіть якщо старший партнер Росії Китай не буде зацікавлений в такому посиленні РФ, Москва зможе достатньо швидко відновити свій збройний потенціал та кинути виклик Євросоюзу й НАТО.
«РФ може вже за кілька років кинути виклик НАТО, якщо Альянс буде існувати, та провести кілька операцій. Після чого — примусити країни ЄС до вигідного для себе світопорядку, в якому для європейських країн буде відведене незавидне місце такого собі музею світової цивілізації, де прийматимуть китайських, російських та індійських туристів», — додав Віталій Кулик.