Українське законодавство дозволяє в деяких випадках відмовитися від своєї пенсії на користь виплат, які нараховувалися померлому чоловікові.

Юрист Ірина Подоляка пояснює, що фраза «отримати пенсію чоловіка» не зовсім коректна.  Чоловік або дружина, якщо вони в непрацездатному віці, можуть відмовитися від нарахованої їм пенсії і в разі смерті одного з подружжя оформити інший вид допомоги – пенсію по втраті годувальника.  Це можливо, якщо пенсія покійного була вище (він був годувальником сім'ї), ніж нинішні виплати вдові або вдівця.

Оформити таку пенсію може будь-який член родини покійного (чоловік, дружина або батьки), якщо він – пенсіонер або інвалід.  Для цього потрібно довести, що годувальником у родині був саме померлий.

Перш ніж відмовлятися від своєї пенсії, потрібно зважити всі «за» і «проти».  Оформлення виплат по втраті годувальника не означає, що вам нарахують пенсію в розмірі, належні подружжю.

Для оформлення виплат потрібно заново подати весь пакет документів.  А при розрахунку буде братися до уваги розмір останньої середньої зарплати по країні, тому сума може вийти більше, ніж пенсія заявника.  Але одному претенденту на виплати дістанеться не вся нарахована пенсія, а тільки її половина.  Якщо непрацюючих членів сім'ї двоє, їм дістанеться вся сума, якщо троє або більше – 150% від суми, пише EtCetera.

Для оформлення допомоги знадобляться два види документів.  По-перше, документи покійного: його ідентифікаційний номер і трудова книжка, або будь-яке інше підтвердження трудового стажу.

По-друге, документи чоловіка: паспорт, ІПН, довідка про склад сім'ї, ксерокопії свідоцтв, які підтверджують родинні зв'язки покійного і одержувача допомоги, трудова книжка.

Також знадобиться свідоцтво про смерть або рішення суду про визнання людини безвісно відсутнім або померлим, довідка про місце проживання і реєстрації;  довідка про те, що член або члени сім'ї перебували у померлого на утриманні.