Пропозиція НАТО провести Раду НАТО-Росія у відповідь на проекти договорів про європейську безпеку, опубліковані Росією минулого тижня, є важливим кроком, про це зазначається у заяві голови дипломатії ЄС Жозепа Борреля.

Пропозиція НАТО провести Раду НАТО-Росія у відповідь на проекти договорів про європейську безпеку, опубліковані Росією минулого тижня, є важливим кроком. НАТО відіграє ключову роль у забезпеченні миру в Європі. ЄС прагне працювати разом зі своїми союзниками, а також зі своїми партнерами над вирішенням сьогоднішньої безпекової ситуації на нашому континенті, — йдеться у заяві голови дипломатії.

Зокрема, Боррель зазначив, що Європейський Союз повністю відданий безпеці в Європі, заснованій на ключових принципах ненападу та поваги до національного суверенітету та територіальної цілісності. За його словами, сьогодні безпека Європи перебуває під загрозою.

Дії Росії, зокрема незаконна анексія Криму, її роль у розпалюванні конфлікту на сході України, а також її дії у регіонах Південної Осетії та Абхазії, у придністровському регіоні та в її підтримці режиму Лукашенка, призвели до серйозного погіршення ситуації з безпекою у Європі. Нещодавно нарощування військової могутності Росії на її кордонах з Україною та в незаконно анексованому Криму створило нові загрози та побоювання вторгнення, — зазначив Боррель.

Також він вважає, що будь-яка реальна дискусія про безпеку в Європі має ґрунтуватися на зобов’язаннях ОБСЄ та ООН — справжніх стовпах архітектури європейської безпеки — і не призводити до їх розмивання. Таке обговорення має бути всеосяжним і враховувати занепокоєння та інтереси всіх зацікавлених сторін. ЄС буде взаємодіяти як із США, так і з НАТО, щоб забезпечити представлення його інтересів у будь-яких можливих дискусіях із Росією з питань європейської безпеки.

Разом із партнерами та союзниками ЄС ясно дав зрозуміти, що рішуче реагуватиме на будь-які подальші порушення суверенітету України. Водночас ЄС вважає, що діалог, переговори та співпраця є єдиними засобами для подолання розбіжностей та встановлення миру, — додав він.

Раніше Боррель заявляв, що Євросоюз має бути учасником запропонованих Росією переговорів щодо вироблення правових гарантій безпеки у Євроатлантичному регіоні.

Радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван в телефонній розмові з помічником президента Росії Юрієм Ушаковим заявив, що США готові вести переговори з Кремлем як безпосередньо, так і через Раду НАТО-Росія і по лінії ОБСЄ. Але Москва повинна зняти занепокоєння Заходу щодо нарощування її військового потенціалу на кордоні з Україною.