Про цілі появи відеоінтерв’ю з затриманим опозиціонером Романом Протасевичем, в якому він визнав висунуті проти нього звинувачення, розповів білоруський політолог Вадим Можейко в програмі “Сьогодні Ввечері” на телеканалі “Україна 24”.

“Я не думаю, що змінилася позиція Протасевича, змінилися умови, в яких він знаходиться. Ми знаємо, що до нього зараз повинні приїхати так звані прокурори з “ЛНР”, тому в цих умовах не дивно, що людина поводиться таким чином, і це ніяким чином не відображує хід думок Протасевича.

З одного боку, це для того, щоб залякати людей, сказати: ось дивіться, як ми не соромимося демонструвати результати тортур, нас не бентежить, що на відео видно фізичні ушкодження на руках Протасевича. Це повинно залякати людей, щоб люди боялися опинитися на його місці. І друге — перемикнути фокус уваги, фокус негативу, на самого Протасевича, щоб домогтися того, щоб люди забули, хто є справжнім супротивником, а почали лаятися один з одним, звинувачувати Протасевича, судити його за ці слова”, — сказав він.

Політолог зазначив, що інтерв’ю, яке вийшло, налякало білорусів, але протести почали знову активізуватися.

“Досить абсурдно якось серйозно звинувачувати людину в тому, що вона сказала під тортурами. Не варто судити Протасевича, поки ви самі не опинилися в такому становищі. Немає ніякого сумніву в тому, що це інтерв’ю викликає страх, будь-якій нормальній людині, яка бачила ці моторошні кадри, не може не бути страшно за долю Романа. А якщо людина сама перебуває в Білорусі й все це бачить, приміряє на себе, їй страшніше.

Питання не в тому, що робити далі. Потрібно розуміти, що це ще один аргумент на користь того, що не можна миритися з режимом Лукашенка. Це інтерв’ю і демонстрація неадекватності білоруської влади активізували локальні протести в мінських районах, те, чого ми не бачили навесні. Ми бачимо, що це не тільки тригер страху, але й тригер для протестів”, — сказав він.

В свою чергу, колишній підполковник білоруської міліції Олександр Азаров упевнений, що до Протасевича могли застосовувати методи і фізичного, і психічного впливу. Він розповів про шокуючі методики “вибиття” зізнань і порівняв їх із допитами НКВД, повідомляє НВ.

Зараз Олександр Азаров виступає від об’єднання колишніх білоруських силовиків BYPOL. Втім, колись працював у білоруській міліції і добре знайомий з її методиками.

Азаров розповідає, що одразу зрозумів: Протасевич буде давати свідчення. Оскільки, знаючи методи білоруської влади, КДБ важко було відмовитися від давання показів.  За словами екссиловика, їх методи дуже нагадують 1937 рік.

«Що це під тиском – це 100%. Не тільки під тиском, а й під тортурами, тому що видно сліди тілесних ушкоджень – на зап’ястях рук, обличчя у нього взагалі неправильної форми… на ньому є якісь опуклості, які можуть бути від застосування фізичного впливу. Вони, можливо, загримовані», – припустив Азаров.

Зараз, як розповів Азаров, за ​​підтвердженою інформацією, в будівлі головного управління з боротьби з організованою злочинністю співробітники можуть:

класти людей на підлогу,

бити гумовим кийком,

стріляти з незарядженого пістолета в голову, від чого люди можуть мочитися, і так далі.

Силовики, як сказав полковник, зараз застосовують будь-які методи, аби людина зізналася в тому, що їм потрібно. А також застосовуються методи внутрішньокамерної розробки: якщо людина не погодилася одразу давати покази, її поміщують в камеру, куди підсаджують певних осіб.

Після перебування з ними поруч у камері, людина розповідає все, що завгодно.