Міністерка оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт обережно поставилась до заяви президента України Володимира Зеленського про те, що він подасть заявку на прискорений вступ України до НАТО. Свою позицію вона висловила під час візиту до Молдови, повідомляє Die Welt.
Ламбрехт погодилась з тим, що Україна має право обирати ті союзи, до яких вона бажає приєднатися. Проте, за її словами, вступ до НАТО пов’язаний з певними вимогами і це питання повинні обговорити 30 країн Альянсу разом. При цьому до уваги, з її слів, треба брати акутальну ситуацію в Україні.
“Німеччина не робитиме тут жодних кроків сама”, – сказала Ламбрехт.
Додамо, що категорично проти прийому України в НАТО може виступити також Угорщина й Греція. Як зазначає військовий експерт Олег Жданов, через те, що Україна подала заявку на вступ до Організації Північноатлантичного договору (НАТО) в прискореному порядку можливий розкол самого Альянсу.
“…я не виключаю варіант, що це (заявка України – Ред.) може зараз розколоти і саме НАТО. І це може стати як би відправною точкою розвалу Північноатлантичного блоку, тому що, а я навіть не сумніваюся в тому, що такі країни, як Угорщина, можуть виступити категорично проти прийому України в НАТО. Також можна підозрювати Грецію і Німеччину…”, – попередив Жданов.
У свою чергу, президент України Володимир Зеленський пропонує задіяти “Київський безпековий договір” на період, поки країни НАТО досягатимуть консенсусу щодо прийняття України до Альянсу.
“Ми розуміємо, що це потребує консенсусу всіх членів Альянсу і тому, поки це буде відбуватися, ми пропонуємо реалізувати наші пропозиції щодо гарантій безпеки для України і всієї Європи згідно з “Київським безпековим договором”, що розроблений і представлений нашим партнерам”, – сказав президент.
Глава держави наголосив, що “безпека не має альтернатив, але потрібна рішучість, щоб гарантувати її”.
“Ми робимо свій визначальний крок, підписуючи заявку України на вступ у пришвидшеному порядку до НАТО”, – сказав Зеленський.
Важливо, також наголосити, що під час війни вступ України до НАТО малоймовірний, скоріш за все це станеться вже після перемоги. Таку думку висловив голова делегації ВР в парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв.
“Під час війни такі шанси дуже малі, але знову ж таки зараз дуже багато звичних для нас правил та схем, які працювали до 24 лютого, вони змінюються”, – розповів він.
Чернєв зазначив, що хоча все можливо, але більша вірогідність того, що Україна вступатиме в НАТО вже після закінчення війни.
Нагдаємо, членство України в Північноатлантичному альянсі довгий час було болючим питанням у Вашингтоні через статтю 5, яка передбачає від США військового захисту будь-якої країни-члена, на яку нападають. Протягом останнього десятиліття зростала імовірність широкомасштабного російського вторгнення – і Україна шукала ці гарантії безпеки. Водночас США та інші держави були занепокоєні перспективою війни з Росією.
Захід переймається, що негайний вступ України в НАТО, що вимагає одноголосного схвалення усіх 30 країн-членів, призведе до війни між США та Росією.