Американські військові експерти наголосили, що блискавичні успіхи на Харківському напрямку дозволили українським військовим довести, що вони можуть раціонально використати отримане озброєння й інформацію від іноземної розвідки. Найбільшим досягненням українських військових із початку повномасштабної війни з Росією в лютому став блискавичний контрнаступ на північному сході країни на початку вересня. Про це пише Time.

Ден Райс — американський ветеран бойових дій і спеціальний радник головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного — вважає, що нещодавній український контрнаступ може стати поворотним моментом у війні з РФ. Він також порівняв контрнаступ українських військових на Харківському напрямку з Мідвейською битвою — найбільшою морською битвою Другої світової війни на Тихому океані, яка принесла перемогу флоту США над силами японського ВМФ.

Проте спеціальний радник Залужного також наголосив, що навіть перемоги на Харківському напрямі наразі не можна назвати вирішальною битвою в російсько-українській війні. Крім того, американські військові експерти озвучили позитивні результати для України, яких вдалося досягти внаслідок успішних контроперацій на північному сході країни.

По-перше, це дозволило в режимі обмеженого часу звільнити значну ділянку українських територій, яка до цього часу була окупована ЗС РФ. По-друге, це підтвердило докази українців про те, що співпраця з розвідкою та постачання зброї і техніки на мільярди доларів західними союзниками дасть результати на полі бою.

Крім того, успіхи українських військових на Харківському напрямі припали на критичний момент війни на виснаження. Реальні перемоги в такому разі — гарантія того, що Україна й надалі отримуватиме необхідну військову допомогу від міжнародних партнерів.

Крім того, співробітник лондонського Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень Джастін Бронк вважає, що ЗСУ провели одну з найвидатніших контратак у сучасній історії. Україна анонсувала наступ на Херсон і цим ввела ЗС РФ в оману. Натомість була менш масштабна, але стрімкіша контратака в Харківській області.

Джастін Бронк зазначив, що навіть один із кореспондентів російських ЗМІ Олександр Сладков мимоволі розповів про масштаб втрат російських військ в Україні. В ефірі російського ТБ він згадав, що загинуло багато людей. Бронк вважає, що українському військовому командуванню вдалося ввести РФ в оману. Експерт також назвав це одним із найуспішніших контрнаступів у сучасній історії в тому, що стосується звільненої території за певної швидкості просування.

Довгоочікуваний контрнаступ України в Херсонській області розпочався минулого місяця. Але багато хто здивувався від того, що просувалися українські війська досить обережно. Зазначалося, що ЗСУ дали ЗС РФ час підготуватися, перекинути елітні підрозділи та великий резерв.

Але потім був менш масштабний, але значно стрімкіший наступ на харківському напрямку. Прорвавши російські редути в Балаклії, українські броньовані та механізовані бригади не зупинилися і протягом наступних днів і ночей рухалися далі окупованою росіянами територією. Надалі звільнили важливий вузловий пункт Куп’янськ, через який йшло все постачання ЗС РФ. Так, відрізали цілий фланг російських військ.

Основні залізничні колії та дороги перекрили, перед загрозою повного оточення в Ізюмі російські військові кидали техніку та пішки і на вкрадених цивільних автомобілях залишали свої позиції. Протягом двох тижнів звільнили понад 8000 кв. кілометрів, захоплено великі склади боєприпасів, збройової та бронетехніки. За словами експерта, російським військам не завдавали такої серйозної та стрімкої поразки на полі бою з часів Другої світової.