Створення Етичної ради при Вищій раді правосуддя має вирішальне значення для судової реформи в Україні. Хоча судова влада продовжує опір судовій реформі, зміни тривають, уже сформовано Етичну раду, — це ключовий орган для реалізації судової реформи. До нього увійшли українські судді та юристи із західних країн. Тепер упродовж пів року новий орган перевірить членів Вищої ради правосуддя.

Зазначимо, опір судової влади та судової спільноти у напрямі реформування судової системи існує. Це триває значним чином, тому що Верховний суд звернувся до Конституційного Суду, і на сьогодні в Конституційному Суді відкрито провадження у справі про конституційність цих положень закону про Вищу раду правосуддя, які вже почали діяти. Про це у програмі «Украина на самом деле» телеканалу «Дом» сказав представник Президента України у Конституційному Суді Федір Веніславський.

Веніславський заявив, що Етична рада захистить судову систему від корупції. Реалізація судової реформи загалом — це результат скоординованих зусиль на всіх рівнях.

«Сьогоднішній результат – це результат скоординованих зусиль Президента України, міжнародної спільноти (бо й посли G7 виступали неодноразово із закликами), й комітету Верховної Ради з правових питань, і Верховної Ради загалом, і депутатів, які зверталися. Тому я думаю, що створення Етичної ради, яка перевірятиме кандидатів на посаду чинних членів Вищої ради правосуддя (ВРП), окрім тих, хто входить за Конституцією за законом без виборів, – це перший дуже важливий крок на шляху до очищення судової влади від недобросовісних, непрофесійних, а простими словами, багато в чому корумпованих суддів», – акцентував представник Президента в КСУ.

За його словами, важливо очистити передусім Вищу раду правосуддя, оскільки вона розглядає скарги на дію конкретних суддів. І проблема зі своєчасністю розгляду цих скарг, із винесенням відповідних рішень про притягнення суддів до відповідальності, є однією з найголовніших. Судді бачать, що не завжди ефективно притягує Вища рада правосуддя, та вживає таких жорстких заходів, як тимчасове усунення від здійснення правосуддя, або звільнення щодо колег.

“Це створює атмосферу відсутності якихось стримувальних факторів у винесенні неправосудних рішень. Думаю, що із запуском Етичної ради, і з очищенням ВРП ми отримаємо справді дуже потужний стимул і посил до судової влади, що потрібно діяти згідно із законом передусім», – резюмував представник Президента в Конституційному Суді.

Нагадаємо, нещодавно представники Європейського союзу, Сполучених Штатів Америки, Великої Британії, Німеччини, Канади, Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй та Європейського банку реконструкції та розвитку виступили зі спільною заявою щодо створення Етичної ради до Вищої ради правосуддя.

Троє міжнародних експертів – високопоставлені судді у відставці зі США та Великої Британії, а також колишній генеральний прокурор Естонії – працюватимуть разом із трьома українськими суддями в Етичній раді, «щоб сприяти суддівській доброчесності, ключовій вимозі як громадян України, так і української та міжнародної бізнес спільноти».

2 листопада до Вищої ради правосуддя надійшов список рекомендованих Радою суддів України кандидатів до складу Етичної ради. Міжнародні та іноземні організації визначили перелік міжнародних експертів ще 10 вересня.

Членами Етичної ради стали: суддя Верховного суду у Касаційному кримінальному суді Лев Кишакевич, суддя Київського апеляційного суду Юрій Трясун, суддя Східного апеляційного господарського суду у відставці Володимир Сіверін, суддя Верховного суду штату Массачусетс у відставці Роберт Корді, суддя Апеляційного суду Англії та Уельсу у відставці сер Ентоні Хупер та колишня генеральний прокурор Естонської Республіки Лавлі Перлінг.