Україні потрібні реальні кроки щодо членства в НАТО, тому жодне інше рішення саміту у Вільнюсі Київ не влаштує.  
 

Про це Дмитро Кулеба, керівник МЗС, повідомив під час спілкування з журналістом Вадимом Карп’яком у своєму Instagram. 

Кулеба окреслив неприйнятні для Києва сценарії. За його словами, є рішення, які не влаштують Україну: 

  • якщо союзники підтвердять у 130-й раз політику відчинених дверей; 
  • якщо намагатимуться запропонувати поглиблення співпраці з НАТО, але без дієвих кроків. 

За його словами, Україна не прийме “ніяких сурогатних рішень” Вільнюського саміту.  

Голова МЗС наголосив, що НАТО у Вільнюсі має зробити крок до членства України у військово-політичному блоці. У короткостроковій перспективі найкращою гарантією безпеки для нашої держави він вважає прискорення постачань зброї та снарядів, а також ухвалення позитивного рішення про надання винищувачів F-16. За словами дипломата, наразі триває відповідна робота щодо реалізації цього питання. 

“Відзараз і до саміту у Вільнюсі це були б найкращі гарантії безпеки України”, — вважає керівник МЗС. 

Водночас як зазначив представник президента у Верховній Раді України, член комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський в етері одного з українських телеканалів, в України немає альтернативи безпеці після закінчення повномасштабної війни, яку розпочала Російська Федерація, окрім повноправного членства в Північноатлантичному альянсі (НАТО).  

“Виходячи з тих реалій, які зараз спостерігають наші партнери з країн-учасниць НАТО щодо рівня підготовки Збройних сил України, їхньої здатності відбивати атаки “хваленої другої за потужністю армії світу”, від володіння сучасними стандартами тактичних та стратегічних наступів, які навіть вивчають наші партнери, імовірність того, що Україна може за прискореною процедурою отримати повноправне членство в НАТО, дуже велика”, — сказав він. 

Однак, за словами Веніславського, ймовірність отримання статусу члена Альянсу досить невелика, допоки війна, розв’язана Росією проти України, триватиме. 

“Але після закінчення, це буде одним із головних наших пріоритетів. Верховна Рада України на одному з останніх своїх засідань ухвалила рішення, щоб звернутися до країн НАТО з питанням щодо прискорення процесів прийняття України до цієї організації. Тому що альтернативи майбутній безпеці України, окрім як повноправного членства в НАТО, в принципі немає”, — підкреслив Федір Веніславський. 

В свою чергу військовий експерт Олег Жданов вважає, що Україну навіть після перемоги над Росією не візьмуть до НАТО. 

“Цивілізований світ, який нас підтримує, він дуже вірить в нашу перемогу, сподівається на нашу перемогу і намагається зробити максимум для того, щоб ми перемогли в цій війні. Але на мій суб’єктивний погляд в НАТО нас не візьмуть: ми будемо кращими друзями, партнерами з розширеними можливостями, нам допоможуть в переозброєнні армії, в її оснащенні і підготовці. Нас не візьмуть з однієї простої причини – тому що комусь треба воювати з Російською Федерацією. Ось саме з цієї причини, тому що НАТО не в’яжеться в цю війну ні сьогодні, ні завтра, ні в майбутньому. НАТО буде дистанціюватися від збройного протистояння з Російською Федерацією, тому що НАТО – це глобальна структура. Якщо НАТО вплутується у війну – це світова війна. У НАТО є ядерне озброєння і у Росії, це може призвести до останнього конфлікту на Землі, тобто ядерної катастрофи”, – сказав він. 

Жданов також заявив, що він великий прихильник того, щоб розвивати систему колективного захисту або систему колективної безпеки. 

“Ми не витягнемо без колективної безпечно. Буде дуже важко навіть за підтримки, тому що підтримка – це таке, сьогодні вона є, а завтра – ні. А союзницький договір – це все-таки договір, який треба виконувати. Я прихильник того, що за варіант Люблінського трикутника треба чіплятися і треба його всіма силами його втілювати в життя, треба підписувати цей договір”, – додав він.