Україна продовжує стратегію витіснення російської авіації. Про це повідомляє аналітик Олександр Коваленко у своєму Facebook.
Він нагадує, що близько третьої ранку 19 квітня, з російського аеродрому Енгельс-2 здійснили зліт 3 стратегічні бомбардувальники-ракетоносці Ту-22М3, завантажені 6-ма ракетами Х-22, для завдання ударів по території України. Пуски ракет почалися близько 04:55, а о 6:00 було знищено одного з носіїв Х-22 — літака Ту-22М3, що впав у Ставропольському краї.
«19 квітня 2024 року у ЗС ЗСУ одночасно досягли двох раніше недосяжних результатів. Перший – перехоплення двох ракет Х-22, що раніше ніколи не відбувалося за весь період повномасштабного вторгнення в Україну, оскільки цими ракетами Росія з 2023 року завдає ударів переважно по регіонах, де немає ЗРК Patriot та SAMP/T. Другий – знищення Ту-22М3 у повітрі, які раніше знищувалися лише на землі. Але цей успіх ЗС ЗСУ слід розглядати в комплексі з іншим успішним ударом по російських військах – аеродромом у тимчасово окупованому Джанкої.», — пише Коваленко.
Як відомо, вночі 17 квітня внаслідок ракетного удару в районі Джанкоя було практично повністю виведено з бойового стану дивізіон 18-го зенітно-ракетного полку. Знищено: 4 пускові ЗРС С-400; не менше трьох РЛС, зокрема, 92Н2Е та 91Н6Е; а також рідкісний, унікальний комплекс Фундамент-М.
Крім засобів ППО, отримала пошкодження й авіаційна техніка, що розміщувалася на аеродромі, але дані про кількість втрат у її компоненті уточнюються.
Отже, можна стверджувати, що попри складну ситуацію з постачанням озброєнь від міжнародних партнерів України, зокрема засобів ППО від стратегії витіснення російської авіації з тимчасово окупованих територій та українського навколоповітряного простору Генштаб ЗСУ не відмовився.
За період з початку 2024 року, зокрема 14 січня та 23 лютого, Збройні Сили України знищили два унікальні літаки російської дальньо-розвідувальної авіації типу А-50. Крім того, було серйозно пошкоджено пункт управління на літаку Іл-22. З початку 2024 року також зафіксовано збиття 18 літаків тактичної авіації РФ, зокрема Су-34 і Су-35.
Крім операцій зі знищення повітряних об’єктів над територією України та її околицями, українські військові здійснювали регулярні нальоти на російські аеродроми як на тимчасово окупованих територіях, так і в межах самої Росії. Наприклад, 5 квітня невизначені безпілотні літальні апарати атакували аеродром у Морозовську, де розташовані літаки Су-34.
За словами Олександра Коваленка, маючи обмеження щодо застосування західних засобів поразки територією Росії, а також їх недостатня кількість за обсягами поставок навіть для застосування в межах України, ЗСУ намагаються виходити із ситуації власними силами та болючими точковими ударами по противнику. І це працює, оскільки ресурс ВКС РФ не безмежний, особливо з урахуванням унікальності практично всієї її стратегічної авіації та обмеженого виробництва тактичної.
«За неповні півроку, Україна в дуже складних і обмежених умовах, змогла значно підірвати віру російських пілотів у свою безкарність при здійсненні розвідувальних або бойових вильотів. Розширити зону впливу російськими аеродромами, як у тимчасово окупованих територіях, і території самої Росії. Організувати системне знищення засобів ППО, що прикривають аеродроми та підльоти до них.», — ділиться Коваленко.
Процес витіснення продовжується, і якщо підтримка та розширення асортименту засобів поразки від партнерів будуть надані, Збройні Сили України зможуть активізувати цей процес у другій половині року.
Вигнати Росію з повітряного простору України буде надзвичайно важко, оскільки саме авіація відіграє ключову роль у наступальних операціях російських окупаційних військ. Однак це завдання не надто складне для виконання, і його реалізація вже в процесі.