Колишній державний секретар США Генрі Кіссінджер заявив, що до України слід ставитися як до члена НАТО після повномасштабного вторгнення Росії. Таку думку він висловив в інтерв’ю The Wall Street Journal.
За його словами, “жереб кинутий, і після того, як Росія поводилася в Україні”, варто так чи інакше ставитися до України як до члена НАТО.
Водночас Кіссінджер заявив, що передбачає “врегулювання”, яке начебто збереже за Росією території, окуповані у 2014 році, хоча у нього немає відповіді на запитання, чим таке врегулювання відрізнятиметься від “невиконаної угоди для стабілізації конфлікту 8-річної давності”.
Раніше ексдержсекретар говорив, що виступає за роль України як буферної зони між Росією та Заходом, оскільки це нібито “краще послугувало б стабільності”.
“Я був за повну незалежність України, але вважав, що найкращою її роллю буде щось на кшталт Фінляндії”, – заявляв політик, ймовірно, маючи на увазі так звану “фінляндизацію”, коли політика однієї країни підпорядковується політиці більшої сусідньої країни за номінального збереження суверенітету.
Нещодавно колишній спеціальний представник Державного департаменту США Курт Волкер вважає, що Україна та Грузія можуть стати членами НАТО попри те, що частина їх територій окупована Росією.
Волкер вважає можливим застосування так званої “Формули Расмуссена”, яку запропонував два роки тому колишній генсек НАТО Андерс фог Расмуссен. Вона передбачає домовленість НАТО та країни-кандидата про те, що вони не повертають окуповані території силою.
“Тобто Грузія і НАТО оголошують, що ані перша, ані другий не підтримують силову операцію для повернення Абхазії та Південної Осетії, а натомість підтримують їхню мирну реінтеграцію у Грузію. Разом із цим іде домовленість про вступ Грузії до НАТО за умови, що стаття 5 діє тільки на підконтрольну уряду територію, а на Абхазію та Південну Осетію поширюється тільки після того, як вони мирно реінтегруються до Грузії. Тобто для Грузії формула є”, – сказав Волкер.
Водночас, за його словами, для України ця формула зараз вже не підходить, оскільки Росія своїм нападом зруйнувала таку можливість.
“Тому я вважаю, що Україна має воювати, щоби повернути всі свої землі. Це надто небезпечно лишати будь-яку частинку України під російською окупацією. Це те, що я чую від своїх українських друзів та колег. Тобто Україна буде продовжувати воювати. Але якщо у якийсь момент буде досягнутий мир, то формула Расмуссена щодо дії статті 5 може бути застосована і тут”, – сказав він.
Волкер додав, що розпочата Росією війна і її розвиток показали, що бути нейтральною або позаблоковою країною у Європі – небезпечно.
“Про це свідчать також рішення Фінляндії та Швеції про приєднання до НАТО. Неприпустимо, щоби по завершенню війни лишилися сірі зони, щодо яких Росія відчуватиме, що вона може знову на них напасти. Тому по завершенню війни ми маємо повернутися до цього питання – а Україна має стати членом НАТО”, – сказав він.
Зазначимо, що за результатами голосування на щорічному засіданні MIP Steering Group Україну прийнято в багатосторонню програму взаємосумісності (MIP), що реалізує технологічну співпрацю армій держав-членів НАТО. Про це повідомив Генштаб ЗСУ.
Як асоційований член MIP Україна отримала право спільно розробляти та вносити зміни до ключових стандартів НАТО щодо взаємодії систем бойового управління та суміжних стандартів.
“Україна має потужний ІТ потенціал і гідного союзника – НАТО. Упевнений, ми привнесемо свою експертизу у розвиток колективної безпеки”, – прокоментував міністр оборони Олексій Резніков.