Українські сім'ї з дітьми до трьох років із 1 січня отримали право на компенсацію із держбюджету витрат на няню. Щомісячна сума компенсації становитиме 1692 грн.

Що потрібно знати для отримання грошей на "муніципальну няню", розповів юрист Георгій Сандул.

"По-перше, треба знайти няню, підписати із нею офіційний договір про працевлаштування, подати заяву у відділення соціального захисту за місцем проживання, а також заяву на перерахунок цих коштів", – пояснив він.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

За словами юриста, держава не ставить жодних кваліфікаційних вимог до нянь, тому теоретично можна оформити муніципальною нянею навіть бабусю дитини – за умови, що вона буде офіційно працевлаштована у сім'ї.

Сандул зазначив, що компенсація буде обкладатися податками:

"Використовується наймана праця. 18% податку на доходи фізичних осіб платить власне няня, а за офіційного працевлаштування домогосподарство має заплатити єдиний соціальні внесок – ще 22%".

На думку експерта, сума компенсації "повинна бути набагато вищою, щоб стимулювати до справжнього офіційного працевлаштування".

Юрист розповів, які пункти мають бути в договорі з муніципальної нянею.

"Повинен бути зазначений обсяг робіт, нормований робочий час няні, відповідальність сторін, форс-мажорні обставини, які мають бути прописані. Але основне – це перелік обов'язків няні, періодичність та сума винагороди", – пояснив він.

Сандул уточнив, що договір із нянею "можна хоч щомісяця підписувати знову". За його словами, повинні бути документи, які підтверджують, що няня належним чином виконувала свої обов'язки – це може бути акт виконаних робіт або інший документ.