Володимир Зеленський підтримує активне долучення Сполучених Штатів Америки до процесу мирного врегулювання, про що він сказав Президенту США Джозефу Байдену під час їхніх перемовин. Водночас джерела, наближеного до ОП Телеграм-каналу, у дипломатичних колах дали розклад з ініціативи Зеленського залучити США до роботи Нормандського формату.
«Я хотів би, щоб вони відігравали одну з головних, а не епізодичних ролей у мирному врегулюванні. І якщо складно долучитися до Нормандського формату, ми можемо йти паралельним треком, – зазначив він і додав: – Ми готові до тристоронніх самітів. Але не може без України вирішуватися щось про Україну», – заявив президент.
В останні кілька років «дипломатія» РФ деградувала настільки, що в Кремлі зараз готові сприймати лише один аргумент – наскільки їхній опонент сильніший у військовому плані, і наскільки їхній опонент незалежний від постачання енергоресурсів із РФ.
Так виходить, що у світі поки що є лише дві країни, які здатні нав’язати свою волю Кремлю – США та Китай, але Китай відпадає зі зрозумілих причин.
У свою чергу, саму ідею «Нормандського формату», яку нав’язав Порошенко, можна вважати свідомо провальною.
Адже відомо, що Кремль дотримується такої стратегії – «вбивати клин» у будь-які об’єднання держав, щоб кожній країні нав’язувати свою волю окремо. Франція залежна від торгівлі з РФ, Німеччина залежна від газу з РФ, Україна також слабша за РФ на даному етапі, тому й виходить, що «Нормандський формат» – хоч і звучить авторитетно, але все обмежується черговою «глибокою заклопотаністю» без реальних зрушень.
Тут начебто сама собою напрошувалася ідея, що в «Норманді» потрібно залучати нового, сильного гравця, і США в цій ситуації – «ідеальний кандидат», образно кажучи.
Тим більше, що ідея Зеленського та її здійснення Єрмаком на даному етапі повністю співпадає з інтересами Білого дому.
США завжди проти Кремля використовували таку формулу – демонстрація сили, щоб посадити за стіл дипломатичних переговорів, а за Байдена ставка на дипломатію стала як ніколи сильною.
У свою чергу, важко уявити більш блискучу дипломатичну перемогу, ніж «оживити» майже «померлий» формат.
Саме тому Білий дім так явно та активно погоджується приєднатися до «Нормандського формату».