Якщо війна в Україні перейде у стан замороженого конфлікту, це не означатиме повне припинення бойових дій — локальні сутички можуть тривати.
Проте у разі замороження війни, по-перше, зберігатиметься підвищений міжнародний контроль, а по-друге, усвідомлюватимуться ризики ескалації. Таку думку висловив доктор політичних наук Максим Розумний в інтерв’ю для одного з видань.
«Аналогія з Нормандським форматом та Мінськими домовленостями тут є доволі коректною. Саме такий варіант є найбільш очікуваним. Зрештою, навіть на Корейському півострові, навколо Сектора Ґаза, як ми всі добре бачимо, тобто скрізь, де відбулися подібні розмежування, вони ніколи не були повною заморозкою. Певні локальні конфлікти зберігатимуться, але, можливо, у нашому випадку буде, по-перше, значно вищий міжнародний контроль, а по-друге, будуть усвідомлюватися ризики ескалації», – зазначив Розумний.
«На прикладі Грузії ми бачимо, як вони бояться війни після 2008 року, і, можливо, у тому ж стані будуть і українці», – сказав він.
За словами Розумного, якщо війна в Україні перейде в стан замороженої, то країна-агресорка Росія скористається цим і намагатиметься відновити свій військовий потенціал. Про це вже свідчать цифри запланованого військового бюджету РФ, зазначив доктор політичних наук. Він також додав, що Китай продовжуватиме розвивати свій ВПК та збройні сили, що чітко визначено серед його пріоритетів.
«І це відбуватиметься з кількох причин. По-перше, через поглиблення протистояння між блоками, бо деескалації між Заходом і Сходом, очевидно, не буде. По-друге, і Росія, і Китай вступають у період певного занепаду, економічного спаду і демографічних проблем. І за цих умов обидва режими будуть підтримувати стан мобілізованості населення та образ ворога, що супроводжуватиметься мілітаризацією», – зазначив Розумний.
Варто зазначити, що упродовж останніх шести місяців поставки боєприпасів та військової техніки до України від партнерів припинилися. Тепер, для того щоб знову розпочати цей процес, потрібно, принаймні, місяць, але найімовірніше це займе півтора-два місяці.
Фронт, ймовірно, вдасться стабілізувати лише приблизно наприкінці червня. Таку думку висловив полковник запасу, військовий експерт Роман Світан у своєму інтерв’ю для одного з видань.
«Тепер, щоб знову запустити весь маховик, потрібен щонайменше місяць. За фактом – півтора-два місяці. Весь цей рух сил і засобів у наш бік стане на максимальний потік десь на початку червня. Ще буде потрібен місяць, щоб озброєння наситили фронт. Думаю, лише наприкінці червня можна буде говорити про те, що фронт насичений західною зброєю, і потік ніхто вже не зупинить. Маховик поступово запускається, гроші виділено. Процес пішов», – сказав Світан.
Також він зазначив, що йдеться і про логістику, яку не можна перевантажити. Він навів приклад, що неможливо зібрати військову техніку на мільярд доларів і скопом її везти до України. Постачання техніки потрібно розосереджувати за часом з урахуванням відстані.
«Таким чином, стабілізація ситуації на фронті очікується приблизно наприкінці червня. До того часу, можливо, підвезуть і бойові літаки. Ми чекаємо на винищувачі F-16, які посприяють стабілізації», – сказав він.
«Припустимо, якщо в них будуть лише ракети «повітря-повітря», отже, з’явиться можливість відігнати російські Су-34 з коригованими авіабомбами від лінії бойового зіткнення, або можна буде ловити російські ракети в Україні. Можливо, навіть збивати ворожі ракети над територією РФ. Від F-16 не сховаються навіть ракети, які йдуть на гранично малих висотах під горизонтом наших наземних зенітних ракетних комплексів. У літаків авіоніка і радари дозволяють бачити ціль на дальності 100 км.», – пояснив Світан.