Якщо РФ дійсно має ефективну вакцину проти коронавірусу, то передусім робила б щеплення своєму населенню, сказав секретар Ради нацбезпеки та оборони України Олексій Данілов у інтерв’ю агентству “Укрінформ”.

Данілов прокоментував вакцинацію населення сусідніх з Україною Угорщини та Словаччини російським препаратом проти коронавірусу “Супутник V”.

“Людям, які роблять спробу починати із [президентом РФ Володимиром] Путіним якісь процеси, треба зазирнути в історію. Потрібно розуміти, як усе відбуватиметься і чим може закінчитися… Якщо Росія справді має вакцину, яка заслуговує на визнання у світі, то вона насамперед здійснювала б щеплення свого населення. Тим часом рівень вакцинації в Росії досить низький. Можемо стверджувати, що з боку Росії ведеться дипломатично-вакцинаційна гра”, – сказав Данілов.

Нагадаємо, 1 березня Словаччина отримала першу партію російської вакцини проти COVID-19 “Супутник V” в кількості 200 тис. доз. У Кошице військовий літак із препаратом на борту зустрічав Матович. Словаччина закупила у РФ 2 млн доз препарату.

Словаччина другою в Європейському союзі після Угорщини отримала вакцину “Супутник V” (вакцинацію російським препаратом в Угорщині розпочали 11 лютого). Хоча препарат не схвалено Європейським агентством із лікарських засобів для використання в ЄС, його зареєструвало Нацагентство Словаччини, що займається сертифікацією лікарських препаратів.

Вакцина зазнала критики в науковій спільноті, адже її зареєстрували до проходження третьої фази клінічних випробувань. У Росії заявляли про 95-відсоткову ефективність. Міжнародний журнал The Lancet писав про ефективність на рівні 91,6%.

Деякі російські вчені зазначали, що прискорений підхід до реєстрації вакцини суперечить науковим і етичним нормам розроблення ліків. Ті росіяни, які зробили щеплення, скаржилися на різні побічні ефекти – лихоманку, втрату нюху, підвищення тиску.

Згідно з результатами опитування “Левада-центру”, проведеного в лютому 2021 року препаратом проти COVID-19 “Супутник V” готові вакцинуватися менше третини росіян, 37% росіян побоюються побічних ефектів після імунізації.