Президент Володимир Зеленський підкреслив, що Україна не хоче війни. Тому, якщо отримає членство в НАТО, постарається уникнути застосування п’ятої статті статуту організації, яка вимагає залучення всіх країн-членів до війни на боці атакованого союзника.
До того ж у держави буде план Б, сказав український лідер в інтерв’ю німецькій газеті Frankfurter Allgemeine Zeitung. У ньому журналіст зазначив, мовляв, деякі країни-учасниці з побоюванням ставляться до України в Альянсі, поки вона воює з Росією, адже так Київ зможе застосувати п’яту статтю колективної оборони.
“Це було б питанням переговорів. Україна не хоче війни. Ми не говоримо: “Ой, та годі”. Ми не думаємо про це. І чи бачимо ми альтернативу Альянсу для нас? Питання в тому, як вийти з цієї складної ситуації… сформованої зі вступом України в НАТО. Я можу відповісти на це питання для вас. Україна може мати план Б”, – заявив у відповідь Зеленський.
За його словами, коли Україна поверне свої тимчасово окуповані РФ території та відновить територіальну цілісність, то США і Європейський Союз могли б гарантувати державі безпеку. В цьому і полягає його план Б.
Зокрема, президент підкреслив: якщо одного дня Україна поверне Донбас і Крим, вона не повинна бути забезпечена невизначеними домовленостям, які легко можна порушити. Наприклад, як це було з Будапештським меморандумом.
“Найімовірніше, повинні бути серйозні гравці – ЄС і США. Потім вони забезпечили б Україні майбутній особливий статус у сфері безпеки”, – додав Зеленський.
Зазначимо, стаття 5 НАТО про колективну оборону означає, що напад на одного із членів Альянсу розглядається як напад на всіх його членів. Вперше за свою історію НАТО застосувало її після терористичних атак 11 вересня 2001 року проти США.
Нагадаємо, раніше президент заявив, що єдиним шляхом до закінчення війни на Донбасі є вступ України в НАТО. У Росії у відповідь пригрозили, що в такому разі українцям буде ще гірше. Мовляв, конфлікт набуде ще більших масштабів.
Також Володимир Зеленський заявив, що Київ хотів би отримати оборонні види озброєнь від Німеччини.
«Німеччина не надавала нам військової допомоги, але вона могла б це зробити», — заявив він в інтерв’ю виданню Frankfurter Allgemeine Zeitung, повідомляє DW.
Президент підкреслив, що Україна зацікавлена в патрульних катерах, гвинтівках, засобах радіозв’язку і БТР-ах.
«Габек зрозумів це», — підкреслив Зеленський, маючи на увазі співголову партії Зелених Роберта Габека, який після свого візиту до Києва схвально висловився про можливі поставки озброєнь до України.
Офіційний представник уряду Німеччини Штеффен Зайберт, коментуючи висловлювання Габека, заявив, що ФРН залишається вірною принципу заборони на поставки озброєння в регіони, де триває війна.
Зайберт заявив, що вирішувати конфлікт на Донбасі необхідно виключно політичним шляхом.
За даними онлайн-видання Merkur, в останні роки Німеччина практично не поставляла до України військове обладнання. Сума такого експорту становила в 2018 і 2019 році по 2,1 млн євро, при цьому йшлося про спортивну і мисливську зброю. У 2019 році це відповідало 0,03% обсягу всіх поставок німецьких озброєнь за кордон, які були схвалені урядом ФРН.