Виконання запропонованої Україною дорожньої карти дозволить повернутися до умов вільної торгівлі з країнами, що вводили обмеження проти українського агроекспорту.

Про це заявила віцепрем’єрка з європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.

«Європейська комісія дотрималася своєї обіцянки не продовжувати заборону на імпорт зерна до п’яти сусідніх з Україною країн. Це рішення мотивується тим, що статистичні дані не підтверджують наявність ризиків для внутрішнього ринку (цих п’яти країн). Але ситуація залишається напруженою, а тому Україна запропонувала дорожню карту по моніторингу та верифікації експорту в ці п’ять країн», – заявила вона.

Віцепрем’єрка нагадує, що цю дорожню карту підтримала Єврокомісія.

«В її рамках ми вже працюємо з Румунією та Болгарією. Думаю, що такий діалог незабаром розпочнеться і зі Словаччиною. А щойно Польща та Угорщина скасують свої односторонні обмеження, цей механізм буде застосований і до них», – уточнила вона.

За словами Стефанішиної, консультації в рамках цієї дорожньої карти «вже відбулися з усіма країнами без виключення, включно із Польщею, де такі переговори велися на рівні міністрів аграрної політики».

«І це дуже важливо, адже ми цінуємо наших партнерів, які першими прийняли у себе наших громадян і які є нашими союзниками в усіх питаннях, від економічних та політичних до військових», – уточнює вона.

«Попри ці емоції, які зрозумілі у зв’язку з політичними процесами, зокрема у Польщі, Україна повернула це питання в конструктивне русло, сьогодні воно не є політичним для нас», – резюмує Ольга Стефанішина.

А що ви думаєте з цього приводу? Ставте лайк та пишіть свої думки у коментарях

Підкреслимо, що кабінет міністрів України 19 вересня схвалив нову процедуру експорту певних видів агропродукції до окремих держав-членів ЄС.

Про це під час онлайн-виступу на засіданні аграрного комітету Європарламенту заявив міністр аграрної політики і продовольства Микола Сольський.

За його словами, цією процедурою передбачено, що кукурудза, ріпак, соняшник, пшениця, які йдуть в режимі експорту до п’яти держав ЄС, мають отримати ліцензію Мінекономіки за погодженням з Мінагрополітики.

«Ми віримо, що така схема роботи задовольнить усі сторони. І навіть ті три країни, які зараз виступають проти українського аграрного експорту, також доєднаються до цього плану. Оскільки у всіх нас одна мета – перемога у цій страшній війні. А для цього має бути взаєморозуміння і взаємопідтримка між нами», – сказав Сольський.

Міністр розповів, що Україна напрацювала і представила до Європейської комісії план дій щодо контролю за експортом. Ця пропозиція «має розрядити ситуацію», вважає він.

«Ми погоджуємо з Єврокомісією і з країнами імпортерами необхідний перелік і обсяг аграрної продукції з чотирьох культур, вони своєю чергою визначають чи готові приймати ці культури, коли і в яких об’ємах. Лише після цього ми видаємо дозволи нашим підприємствам на експорт тієї чи іншої продукції.  Тобто Україна контролює свій експорт і погоджує його з приймаючими країнами», – наголосив Сольський.

До того ж, напередодні президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні заявив про прогрес у вирішенні суперечки щодо односторонніх обмежень на сільськогосподарські товари з України в сусідніх державах-членах ЄС.

«Поступово прибираємо емоції з цієї теми за більшістю питань. Робота із сусідами може й мусить стати цілком конструктивною, і Україна все для цього робить», – додав глава держави.

Він також подякував державам, які «не допустили порушень торговельних правил Євросоюзу та Угоди про асоціацію», тобто не вдались до односторонніх обмежень.