Російські війська, захопивши Запорізьку АЕС, поставили під загрозу населення України, сусідніх країн і світу. Про необхідність допуску до станції фахівців МАГАТЕ й виведення окупаційних військ заявив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ.

Захоплення російськими військами Запорізької АЕС створює серйозну загрозу безпеці цього об’єкта. Це також підвищує ризик ядерної аварії або інциденту й ставить під загрозу населення України, сусідніх країн і міжнародного співтовариства загалом. Необхідно негайно дозволити інспекцію станції Міжнародним агентством з атомної енергії та забезпечити виведення всіх російських сил, – сказав Столтенберг.

Генсек НАТО також наголосив, що міжнародна спільнота має бути об’єданою у протистоянні неспровокованій російській агресії в Україні. За його словами, нині важливо, “щоб міжнародна спільнота була єдиною в протистоянні неспровокованій агресії Росії”.

 Всі ми маємо зробити кроки, які переконали б росію закінчити цю війну, – сказав він.

В понеділок, 15 серпня, речник Держдепартаменту Нед Прайс заявив, що США надалі стурбовані воєнними діями на мирних атомних об’єктах України або поблизу них: «Ми закликали Росію повернути Україні повний контроль над Запорізькою АЕС. Ви, ймовірно, також бачили, що «Група семи» оприлюднила минулого тижня заяву, знову наголошуючи на необхідності Росії повернути контроль над станцією Україні».

Нед Прайс зауважив, що в Держдепартаменті стежать за ситуацією навколо Запорізької АЕС, а Міністерство енергетики, і Національна адміністрація з ядерної безпеки повідомляють, що датчики радіації продовжують надсилати дані, і відповідно до цих даних поки немає ознак аномального рівня радіації.

Військова активність Росії навколо АЕС – це верх безвідповідальності. Це не те, чого ми очікуємо від країни, яка претендує на роль відповідальної ядерної держави, і ми вважаємо, що бойові дії там небезпечні. Це безвідповідально. І ми продовжуємо закликати припинити всі військові операції на українських об’єктах або поблизу них і повернути Україні повний контроль над цими об’єктами, – наголосив Нед Прайс.

Експерт Українського інституту політики Владислав Дзівідзінський наголосив виданню Коментарі, що загроза катастрофи (зокрема підриву) на найбільшій АЕС у Європі (а Запорізька – саме така) набагато серйозніша, ніж здається.

Слід розуміти, що будь-яка загроза можливого викиду радіації переводить нинішню ситуацію з військового, військово-політичного конфлікту регіонального рівня – у континентальний, а може й планетарний. Не йдеться про якісь політичні чи територіальні претензії чи преференції, – акцентує експерт. – У разі аварії будь-якого масштабу на АЕС (що цілком імовірно, враховуючи, що росіяни облаштували там військову базу, та ще й проводять провокаційні обстріли), навряд чи можна буде обговорювати з РФ щось – у військовому, політичному, економічному, соціальному – якому завгодно! — сенсі.

“Вже відреагували ООН, ЄС, МАГАТЕ, ОБСЄ, низка правозахисних організацій. Але їхня реакція у стилі заклопотаності та закликів – точно не та, яка може зупинити ядерний шантаж з боку РФ. На жаль, ми бачимо чергове підтвердження імпотентності міжнародних організацій, – констатує Владислав Дзівідзінський. – Жодна стурбованість не допоможе, якщо ми отримаємо умовні Чорнобиль-2 чи Фукусіму-2. Попередження та санкції не працюють. Принаймні у короткостроковій перспективі. А ситуацію із ЗАЕС треба вирішувати тут і зараз”. На думку експерта, давно настав час (а ядерний шантаж тут має стати останньою краплею) вводити максимально жорсткі міри проти РФ – економічні, енергетичні, військові.

“Мова про повне ембарго, про повне припинення будь-якої торгівлі з Росією. Як мінімум – до виведення всіх військ із території України. Але, як бачимо, до цього більшість глобальних гравців не готові, – зазначає Владислав Дзівідзінський. – Уся надія на окремі держави, які у сучасній політиці демонструють реальне розуміння ризиків. І готові до відповідних кроків. Так показують себе США. Так, сподіваюся, виявить себе Китай”.

Все, у чому хороші росіяни – це шантаж. Чим вони і займаються, перейшовши від шантажу вторгнення – до власне вторгнення, а також ядерного тероризму. І щоб закріпити хоч якісь успіхи цієї шаленої авантюри, РФ до останнього чіплятиметься за ту саму ЗАЕС, намагаючись змусити Україну сісти за стіл переговорів і укласти вигідні Кремлю домовленості. Наше завдання – не вестись на провокації. Завдання цивілізованого світу – так притиснути Росію, щоб вона припинила шалені ядерні ігри, демілітаризувала ЗАЕС, а також розпочала виведення військ з решти територій України, – резюмує Владислав Дзівідзінський.