Речник української делегації в Тристоронній контактній контактній групі Олексій Арестович заявив, що у січні Україні загрожує небезпека. Це можливо, якщо під час переговорів щодо “гарантій безпеки”, які Кремль висунув до США та НАТО, не знайдуть консенсусу.
За словами Арестовича, від результатів переговорів залежатиме рішення Путіна щодо повномасштабного вторгнення до України. Про це речник України в ТКГ заявив в інтерв’ю.
Не факт, що Путін нападатиме, але загроза є
Олексій Арестович заявив, що гарантій того, що очільник Кремля Володимир Путін вирішить нападати на Україну, немає. Однак, якщо на перемовинах Кремля з представниками США, ОБСЄ і НАТО в Женеві з 10 по 13 січня сторони не дійдуть згоди, то наслідки можуть бути катастрофічними.
“Якщо вони не домовляться, тоді ситуація, починаючи з 14 січня, стає не те що гарячою, а палаючою, розпеченою і напад стає можливим у будь-який час. Просто будь-якої миті, починаючи з того, якщо вони з 13 не домовляться”, – заявив Арестович.
Крім того, речник України в ТКГ підмітив, що останні 3 військові операції Росія починала під час Олімпійських ігор. Тому Арестович припустив, що Кремль міг би наступати у лютому 2022 року.
Варто наголосити, що Україна готова протистояти російській агресії навіть у разі, якщо західні країни вагатимуться у наданні підтримки, заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у Twitter.
Кулеба нагадав, що російська агресія проти України продовжується вже майже вісім років і цей період Україна протистояла їй, залишаючись не членом НАТО.
«Якщо Захід похитнеться та обере умиротворення, ми все одно будемо захищати себе, своє право на існування і власне майбутнє», — підкреслив він.
Росія з початку листопада стягує війська до українських кордонів. За даними Міноборони України та західних ЗМІ, Росія сконцентрувала близько 100 тисяч військ та наступальне озброєння поблизу кордонів України та на тимчасово окупованих територіях.
Західні ЗМІ повідомляли, що російське вторгнення в Україну може бути здійснене на початку 2022 року, до цього буде залучено до 175 тисяч військовослужбовців РФ.
За даними СІТ, Росія продовжує нарощувати сили поблизу українських кордонів.
Нагадаємо, що міноборони Естонії планує надати Україні протитанкове озброєння, ракети Javelin та 122-міліметрові гаубиці, у разі нападу РФ.
Перед прийняттям остаточного рішення необхідно отримати дозвіл від країни походження ракет США, а також колишніх власників гаубиць Фінляндії та Німеччини.
Естонія допомагає Україні з 2014 року після нападу Росії.
«Ми допомогли у підготовці українських військових медиків, артилеристів, бійців загонів спеціального призначення, а також в обміні інформацією з нашими військовослужбовцями», — сказав начальник відділу міжнародного співробітництва Міністерства оборони Пеєтер Куймет.
Естонія також планує значно збільшити підтримку, якщо російські війська знову сконцентруються на кордоні з Україною.
«В принципі, Естонія ухвалила на рівні свого Міністерства оборони рішення, що ми хочемо підтримати Україну озброєнням і боєприпасами в складній ситуації з безпекою», — заявив Куймет.
Минулого року Естонія відправила українцям 2400 пістолетів Макарова. Тепер йдеться про важче озброєння.
“Поки що ми розглядаємо можливість надати ракети Javelin для протитанкових ракетних систем, а також гаубиці калібру 122 мм і боєприпаси до них”, – сказав Куймет.
Однак надати так зване летальне озброєння іншій країні не так просто. Куймет пояснив, що перед тим, як передати ракети Javelin, потрібно отримати дозвіл від їхнього виробника – США.
“У разі гаубиць, які ми придбали у Фінляндії, а та, у свою чергу, закупила їх у Німеччини, ми повинні попросити Німеччину та Фінляндію дати згоду на передачу зброї, і цей процес ми вже розпочали з цими країнами”, – сказав Куймет.
Естонія отримала ракети Javelin із США, частина з них купила, а іншу частину отримала як військову допомогу. Вартість однієї ракети коливається від 75000 до 130000 євро в залежності від умов контракту та від конкретного типу ракети. Естонія планує поставити Україні кількадесят таких ракет.
Окрім відправки зброї та боєприпасів, Естонія планує збільшити так звану м’яку допомогу Україні. Ще минулого року, до загострення ситуації на кордонах України, Міноборони запустило спільний проект із Німеччиною.
«Одна естонська компанія на виділені Німеччиною кошти готує пересувний комплекс польового шпиталю для української армії», — сказав Куймет, за словами якого роль міністерства та сил оборони Естонії полягає у координації проекту, а також навчанні українських військових медиків роботі з цим комплексом.