З початку травня окупанти почали евакуацію цивільного населення у Запорізькій області. Коли востаннє окупанти проводили таку “евакуацію”, то під прикриттям цивільного населення з правобережної Херсонщини поступово виводились ворожі війська та техніка. Зараз постає питання: чи готують росіяни черговий “жест доброї волі” на півдні? Відповідь на це запитання дають журналісти РБК
Мер окупованого Мелітополя Іван Федоров розповів наступне:
“Спочатку росіяни вивозили людей лише до Бердянська та Кирилівки. Потім, коли вони зрозуміли, що в Кирилівці нічого не можуть запустити, адже там усе стоїть зачиненим уже понад рік, вони почали вивозити людей до Бердянська, Ростова та Дагестану. Але нам відомо про випадки, коли наших людей повезли нібито до Бердянська, а в результаті відвезли до Ростова, де розташували їх просто у наметових таборах”.
Схожий “броунівський рух” відбувається і на тій території Херсонщини, що все ще контролюється росіянами. Співрозмовники видання у військових колах стверджують: наразі дані про те, що українські сили зайняли позиції в області на лівому березі Дніпра, не відповідають дійсності. Наша присутність там поки обмежується “вилазками” ССО та ДРГ. Однак у Генеральному штабу ЗСУ повідомили, що позаминулого тижня росіяни вже почали згортати діяльність деяких своїх “адміністрацій”, зокрема в Скадовську.
“Росіяни почали вивозити техніку з лікарень, з облавтодору вивозять документи, обладнання і меблі, з управління рибгоспу також усе вивозять. Спостерігається постійний рух і колаборантів, і російських фсбшників через Генічеськ у сторону Криму. На самому Чонгарі великі пробки на виїзд. Проте організованої масової евакуації цивільних ми поки не спостерігаємо”, – розповів виданню речник Херсонської ОВА Олександр Толоконніков.
Навряд чи росіяни справді переймаються долею цивільного населення окупованих територій. У цьому можна переконатися на прикладі вивозу мешканців правобережжя Херсонщини, яких торік просто використовували як живий щит. Зараз цією “евакуацією” окупанти теж переслідують відразу кілька цілей, однак вони не пов’язані з відводом військ.
“Там, де вони розміщують наших людей у Бердянську, вони розміщують і військових. Тож вони нашими людьми прикриваються. По-друге, сьогодні ми бачимо, що коли мешканці виїжджають по евакуації, туди відразу заїжджають росіяни і починають мародерити. Третя мета – це щоби показати своїй пропаганді, що вони начебто турбуються про мешканців”, – вважає мер Мелітополя.
Водночас в ГУР зазначають: під прикриттям так званої евакуації цивільного населення росіяни насправді проводять контррозвідувальні та фільтраційні заходи на тих територіях, де, на їхню думку, скоро йтимуть активні бойові дії.
“Вони, по-перше, не хочуть, щоб населення могло спостерігати за їхньої підготовкою до боїв – тобто це певні контррозвідувальні заходи. Це також і фільтраційні заходи, оскільки насамперед відбувається примусовий вивіз проукраїнського населення. І по-третє, росіяни бояться проведення на цих територіях якогось партизанського руху і внутрішнього спротиву”, – пояснив Черняк.
Проте відведення російських бойових підрозділів ні з Запорізької, ні з Херсонської областей ГУР поки не фіксує. За словами Черняка, на окупованих територіях цих двох регіонів зараз зосереджено орієнтовно 152 тисячі особового складу ворожих військ. І всі їхні дії вказують на те, що вони готуються до оборони.
Втрата Мелітополя росіянами, з одного боку, переріже постачання окупаційного угруповання на півдні. А з іншого – відкриє нашим військам шлях до Перекопа та Чонгара – воріт до Криму.
За такого розвитку подій російський контингент на лівобережжі Херсонщини та на Мелітопольському напрямку опиниться фактично в напівоточенні і буде змушений відходити на півострів. Проте якщо з Керченським мостом трапиться ще якийсь інцидент, то це не найбільш вдалий шлях для відступу. Вочевидь, місцеві колаборанти не вважають це подіями далекої перспективи, якщо вже зараз вирішили накивати п’ятами.