Місцеві вибори 2015 року були чи не найнапруженішими і не найвизначнішими за всю історію незалежної України. Тим більш абсурдними видаються й їхні результати, і сам процес голосування. Але це – лише на перший погляд.
Найскандальніший зрив голосування
Лідером у цій номінації беззаперечно стала Донецька область. Там було все, що передбачено канонами жанру – політики та активісти, які ночують у типографії, тітушки, спроби тиснути на виборців, скандальні рішення судів та спроби зірвати засідання тервиборчкомів. Як результат — у Маріуполі та Красноармійську вибори зірвано.
При цьому явка виборців по області склала 37,36%, а грубих порушень, які могли би вплинути на результат волевиявлення, ні правоохоронцями, ні спостерігачами наразі не зафіксовано.
Найскандальніше затримання
Переможець беззаперечний – Одеса. Чубакка, який був затриманий там за незаконну агітацію, моментально став популярним на всю Україну. Зрештою, соратник Дарта Вейдера постав перед судом і був оштрафований на 170 гривень. Чия роль при цьому була відведена офіцерам поліції, які здійснювали затримання – джедаїв чи армії клонів – історія замовчує.
У цілому явка виборців у місті склала 38,6%, значних порушень зафіксовано не було. За даними екзитполів наразі перше місце посів чинний мер міста Геннадій Труханов (47,6%), друге — кандидат від Блоку Петра Порошенка Саша Боровик (30,8%). Відтак, на місто, скоріше за все, очікує другий тур.
Найпровальніший похід на дільницю
Київ. Тут кардиналу Української греко-католицької церкви Любомиру Гузару не видали бюлетень. Оскільки кардинала не було у списках виборців. Оскільки він стоїть на консульському обліку в США, де, відповідно, і є його виборча адреса. А оскільки Гузар не звернувся до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців із заявою для зміни виборчої адреси в установлений законом термін, його похід на дільницю виявився марним.
Загалом же таких провалів по всій Україні можна нарахувати чимало – приблизно півтори мільйони людей. Головним чином – за рахунок внутрішніх переселенців, які на цих виборах не мали змоги взяти участі у процесі голосування.
Найбезглуздіша витрата коштів
Знову – Київ. Тут лідерство посів реформаторський "носоріг" Сергія Думчева. За чутками, на те, аби завішати його обличчям місто пішло 20 млн доларів. Зі своїх плакатів він закликав киян голосувати "вдумчиво" і вони його почули – Думчев набрав близько 4% за даними екзит-полів. Найкраще з цього приводу висловився нардеп Віталій Чепинога:
У цілому вибори у столиці пройшли насичено із середньою явкою по місту 42-44%. Порушень виявлено чимало, більшість яких, до речі, стосувалася думчевського "носорогу" – по місту зафіксували більше 150 випадків розміщення передвиборчої агітації партії "Рух за Реформи" на балконах киян. Дані екзит-полу свідчать про те, що на киян очікує ще другий тур виборів, у якому Віталію Кличко доведеться позмагатися або з Володимиром Бондаренком, або із Сергієм Гусовським, або із Бориславом Березою.
Найскандальніший перший тур
Призером цієї номінації став Харків. Екзит-поли показують, що тут діючий мер Генадій Кернес набрав більше 50% голосів. Перемога беззаперечна. Без коментарів.
Найпотужніша інтрига
Лідер – Дніпропетровськ. За даними екзит-полів, тут лідирує представник партії "УКРОП" Борис Філатов (41,6 %). У другому турі голосування він зустрінеться із представником Опозиційного блоку Олександром Вілкулом (32%).
Зараз інтриги тут буквально на кожному кроці. Чи не завадять перерахунку голосів "тітушки" та інші звичні для колишніх регіоналів методи впливу? Що відбуватиметься у місті до дня проведення другого туру — 15 листопада? Як проходитиме голосування у другому турі? Як рахуватимуть голоси? Словом, скоріше за все, найближчі дні Дніпропетровську буде гаряче.
Найбільш передбачуваний результат
Львів. Жодних сенсацій. За даними екзит-полів — лідирує Андрій Садовий (48,6%), друге місце посів Руслан Кошулинський — 14,6%. Виборчі дільниці відкрились вчасно, явка — 48,37%. Масових порушень не зафіксовано, найзначніше з наявних — факт видачі бюлетенів стороннім особам на одній з дільниць.
Найскандальніший програш
Одеса. Один із політичних "важковаговиків" міста Сергій Ківалов до виборів готувався із розмахом. Він то відмовлявся від участі у перегонах за посаду міського голови, то повертався до них. Посів одне із перших місць у списку порушників виборчого законодавства. І все одно набрав менше 4%.
У цілому явка виборців на місцевих виборах в Одесі склала 38,6%. Вибори пройшли спокійно та без інцидентів. З порушень правоохоронцями фіксувалися підозри підкупу виборців і фотографування бюлетенів. Другий тур буде – за даними екзит-полу перше місце посів Геннадій Труханов (47,6 %), друге — Саша Боровик (30,8%).
"Найперспективніша" коаліція
Запорізька область. У Мелітополі досить своєрідно відреагували на заклик глави держави до утворення проукраїнських коаліцій у місцевих радах. Представники двох теоретично перспективних для співробітництва політичних сил — Роман Дудник (ВО "Батьківщина") та Анатолій Дем’яненко ("Самопоміч") – побилися під входом на одну із виборчих дільниць після короткого обміну думками. В результаті – одному з кандидатів знадобилася термінова медична допомога.
У самому Запоріжжі явка склала 41%, за даними екзит-полу, мешканці Запоріжжя віддали переважну більшість голосів наступним кандидатам: Володимир Буряк (22,9%), Микола Фролов (18,9%), Ярослав Гришин (17,0%).
Найпоширеніше порушення
Тут однозначного географічного лідера немає – воно рівним шаром накрило всю Україну. Йдеться про порушення таємниці голосування.
Самими ж виборцями, до речі. 25 жовтня українці масово фотографували бюлетені для голосування. Хто – заради того, аби отримати обіцяну нагороду за "правильний" вибір, хтось – для того, аби похизуватися дотепно зіпсованим бланком, а хтось – просто на пам'ять.
Найбільша перемога
Знову загальноукраїнська. Суто ідеологічна. У порівнянні із місцевими виборами 2010 року вже зараз можна говорити про те, що українці стали прагматичнішими. Як не парадоксально, про це свідчить і не надто висока явка виборців. І те, що найбільш проблемні регіони країни – за даними екзит-полів – відходять на управління бізнесменам і демократичним силам, які у сукупності переважають навіть у тих регіонах, де перші місця посів Опозиційний блок. Це, все ж таки, говорить про те, що ми змінюємося на краще.