Група держав Ради Європи проти корупції (GRECO) у четвер закликала вжити заходів для запобігання корупції в уряді та правоохоронних органах Угорщини.

Про це, повідомила пресслужба Ради Європи.

В опублікованому у четвер звіті GRECO закликала вжити рішучих заходів для запобігання корупції в Угорщині щодо осіб, які обіймають найвищі виконавчі посади, такі як посади прем’єр-міністра, міністрів, комісарів, політичних державних секретарів, політичних радників, а також членів Угорської національної поліції та Національної служби оборони (NPS).

У своєму звіті GRECO зазначає, що спільною та загальною рисою державного управління та правоохоронних органів Угорщини є те, що більшість заходів із забезпечення доброчесності та запобігання корупції спрямовані на посадових осіб нижчого та середнього рівня. 

У той самий час система забезпечення доброчесності, яка застосовується до осіб, які обіймають найвищі керівні посади, є дуже слабкою, а умови призначення найвищого керівництва в поліції та NPS несуть ризики політизації.

GRECO зазначає, що на осіб, які обіймають найвищі керівні посади в Угорщині, не поширюється кодекс поведінки, підвищення обізнаності та конфіденційне консультування з питань доброчесності, правила щодо лобіювання або прийняття подарунків і запрошень, а також правила щодо обмежень після звільнення з роботи. 

Антикорупційні стратегії та плани дій також не поширюються на цих осіб. Їхні декларації про майно не подаються в електронному форматі.. Лише декларації найвищих політичних лідерів є публічними, а перевірка декларацій є явно недостатньою. GRECO закликає усунути всі ці прогалини в першочерговому порядку.

GRECO також відзначає недостатню прозорість щодо складу міністерських кабінетів, ролі та оплати праці їх членів, порядку денного та зустрічей міністрів і політичних радників, працевлаштування довірених осіб прем’єр-міністра, системи оплати праці осіб, наділених найвищими виконавчими функціями.

Що стосується правоохоронних органів, GRECO рекомендує вжити низку заходів для підвищення прозорості та уникнення неправомірного впливу, в тому числі щодо відбору та призначення комісара Національної поліції та генерального директора NPS, а також керівників цих установ, інструкцій міністра внутрішніх справ в окремих випадках, а також щодо пожертвувань на користь поліції та NPS.

Нагадаємо, згідно з дослідженням Freedom House, стан демократії в Угорщині під керівництвом прем’єр-міністра Віктора Орбана продовжив погіршуватися у 2022 році.

Про це свідчить доповідь американської дослідницької групи Freedom House.

Згідно з доповіддю, яка аналізує ситуацію з демократією у 2022 році, найбільш помітною зміною в групі країн-членів ЄС за останній рік став розкол у тенденціях в Угорщині та Польщі, де протягом останнього десятиліття демократичні показники стрімко погіршувалися. Демократичне падіння у Польщі перервалося, а от в Угорщині продовжилось стрімке погіршення, стверджують аналітики США.

“Березневі парламентські вибори (в Угорщині. – Ред.) рясніли порушеннями, зловживаннями адміністративним ресурсом та викривленнями у ЗМІ, що призвело до чергової надвеликої більшості для коаліції на чолі з “Фідесом”. 

Підтримувані урядом наклепницькі кампанії проти критично налаштованих неурядових організацій та членів Національної судової ради, яка вважається останнім оплотом судової незалежності в Угорщині, продемонстрували все більше нетерпимість режиму Орбана до інакодумців”, – йдеться у доповіді.

Тим часом у Польщі зловживання владою та дії, що свідчили про зневагу до ліберальної демократії, продовжувалися на кількох фронтах, згідно із доповіддю. Таким кроком стало рішення Міністерства освіти і науки надати гранти фондам, тісно пов’язаним з партією влади “Право і справедливість”, які не мають жодного досвіду освітньої діяльності.

Водночас “Право і справедливість” все ще має набагато менше контролю над результатами виборів, ніж колеги партії в Угорщині. Польські виборці матимуть можливість обрати новий напрямок на парламентських виборах, запланованих на кінець цього року, сказано у доповіді.