Над українськими пенсіонерами, які отримують пенсії через відділення "Укрпошти", нависла загроза з Нового року залишитися без грошей. Днями глава "Укрпошти" заявив про намір компанії закрити з 1 січня 2019 року майже дві третини відділень через збитковість. Перш за все це торкнеться сільських філій, альтернативи яким в більшості випадків немає.
За словами гендиректора "Укрпошти" Ігоря Смілянського, "антикризовий план" порятунку відомства почне діяти з 1 листопада, якщо Кабмін не затвердить нові тарифи. Чому з 1 листопада – по КЗпП скорочуваних співробітників треба попередити про те, що їх звільнять, за два місяці. Як роз'яснив Смілянський "Урядовому кур'єру", на такий крок він змушений піти тому, що Кабміном питання з тарифами не вирішується, на доставці однієї пенсії "Укрпошта" втрачає 19 грн. За перше півріччя збитки склали 536 млн грн. Натомість топ-менеджер пропонує доставляти пошту і пресу, включаючи щоденні газети, "пересувними відділеннями" – автотранспортом. У села, де живе 500 осіб і менше, пошта приїде раз в тиждень, 500-1200 осіб – два рази, 1200-2000 – три.
З літа такий експеримент проходить в Чернігівській області. Місцеві жителі незадоволені.
"У селі ніхто не знає графіка роботи пересувної пошти, – розповів нам пенсіонер Ростислав Маклюк з села Дубровно на Чернігівщині. – Раніше я отримував пенсію вчасно, тепер – із затримкою в шість днів. Раніше виписував п'ять газет, тепер буду одну – без стаціонарної пошти доставка буде під сумнівом".
Прем'єр Володимир Гройсман на демарш "головного поштмейстера" відреагував жорстко:
"Це неприпустимо – не доносить пенсії пенсіонерам. Економити нехай починають з своїх зарплат. Якщо менеджмент "Укрпошти" не розуміє важливості соціальної функції компанії, я б радив їм всім перейти на іншу роботу".
Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання
Також прем'єр запропонував топ-менеджерам відомства подумати над розвитком тих напрямів діяльності, які перетворять "Укрпошту" в прибуткову компанію і дозволять платити рядовим листоношам гідну зарплату. Нагадаємо, Смілянський очолив "Укрпошту" в квітні 2016 року, за його ж словами, з "базовою зарплатою" 333 тис. грн на місяць. У вересні 2018 року, за даними Мінінфраструктури, його зарплата склала 744 тис. 600 грн/міс. Всього в "Укрпошті" більше 30 топ-менеджерів отримують в рік понад 1 млн грн зарплати.
Політологи і фахівці ринку пошти називають ініціативу керівництва "Укрпошти" по закриттю відділень поспішною і антисоціальною та прогнозують, що її скасують.
"Прем'єр уже озвучив свою думку, вона негативна, – каже політолог Олександр Палій. – збереться наглядова рада "Укрпошти" і вирішить, що перед виборами не варто йти на такий непопулярний крок. Як компроміс можуть трохи додати в держбюджеті на 2019 рік дотацій на доставку пенсій".
Член правління Всесвітньої газетної асоціації WAN-IFRA від України Сергій Охріменко ще більш критичний.
"За два роки видимих змін – два. Це ребрендінг "Укрпошти" та оновлення автопарку, – зазначив Охріменко. – постійно підвищувні ними тарифи за доставку преси я вважаю непрозорими. Можна припустити, що такі ж непрозорі і розцінки на доставку пенсій, тому їх і не затверджує Кабмін. Через низькі зарплати і високе навантаження листоноші масово звільняються. "Укрпошта" несе перш за все соціальну функцію. Якщо масово закрити відділення, можна очікувати соціального вибуху".