Хоча країни-члени НАТО передали Україні 98% обіцяної техніки з того переліку, який раніше озвучував Головком ЗСУ Валерій Залужний, наразі українському наступу заважають дощі, які призвели до бездоріжжя.

Про це пише військовий експерт, співголова громадської ініціативи “Права справа” Дмитро Снєгірьов.

“Якщо виходити з інформації, яку раніше озвучував Головком ЗСУ Валерій Залужний в інтерв’ю виданню The Economist, Україні потрібні “300 танків, 600-700 БМП, 500 гаубиць”, то виходить, що загалом запити нашої країни виконані країнами НАТО приблизно на 98%. Тут Єнс Столтенберг має всі підстави стверджувати, що Альянс виконав обіцянки. З цього випливає, що представлених 230 танків та 1550 одиниць бронетехніки достатньо для створення умов для успішного контрнаступу ЗСУ”, – зазначив він.

У той же час експерт наголосив, що зброї ніколи не буває багато. Україні потрібні і ствольна артилерія, і РСЗВ, здатні бити на відстань понад 60 км. Саме така зброя дозволить нам бити по складах із БК, місцях скупчення людей та важкої техніки ворога, готуючи ґрунт для подальших наступальних операцій. Саме за таким сценарієм Сили оборони України витіснили ворога з території Харківської області.

“Поки що українському наступу заважає погода, дощі, які призвели до бездоріжжя. Фактично успіх українського контрнаступу залежатиме лише від одного чинника, а саме: погодних умов та подальшого висихання ґрунту. Особливо якщо ми говоримо про північний схід та південь України, багато залежатиме саме від погоди”, – пише Снєгірьов.

Минулого тижня йшли дощі, цього тижня синоптики також не обіцяють стійку сонячну погоду. Після дощів пересування по місцевості буде поганим, створить додаткові проблеми з пересування важкої бронетехніки.

“Багнюка – проблема як для колісної, так і для гусеничної техніки. Збільшується опір ґрунту, відповідно великі витрати пально-мастильних матеріалів. Якщо важка бронетехніка рухатиметься колоною, достатньо проїхати одній танковій роті, колісна техніка зав’язла ще глибше”, – пояснив експерт.

Аналогічну думку озвучують і представники західних розвідок, зазначаючи, що подальший перебіг подій на лінії фронту залежатиме від погоди. Відповідно, чекати на механізований прорив Сил оборони України позицій російських окупантів поки не варто.

Водночас експерт Міжнародного інституту демократій, екс-командир 2-ї роти 24-го батальйону “Айдар” Євген Дикий розмірковує так:

“Виходячи з попередніх прецедентів (із системами ППО, танками), шанси на отримання винищувачів F-16 і ракет більшої дальності близькі до ста відсотків. Питання не в тому, чи отримаємо, а – як пізно”.

За словами експерта, попередні прецеденти показують, що все, необхідне нам, приходило із затримкою у півроку та більше. Причому завжди спрацьовує комплекс причин, наголошує він. Спочатку треба подолати політичний блок, щоби взагалі почали щось давати. А потім вже партнери починають збирати все, що нам потрібно, готувати це до використання. І виявляється, що прямо зі складу нам практично нічого дати одразу не можуть.

“До того ж, це – Захід. Ніхто там наперед нічого не готує до передачі Україні. З надією на те, що політичний блок закінчиться – і можна буде оперативно передати. Ні. Спершу чекають на політичне рішення, а потім починають його виконувати (знаходити щось на складах, приводити в бойовий стан, підвозити ближче до кордонів України, навчати наших військових та інший персонал). Зрештою маємо подвійну затримку”, – пояснює Євген Дикий.

Що стосується власне західних літаків і ATACMS (MGM-140 ATACMS – американський оперативно-тактичний ракетний комплекс виробництва Lockheed Martin з балістичною ракетою малої дальності), тут ми, на жаль, поки що лише на першій стадії, з жалем зазначає експерт.