Верховна Рада України прийняла законопроект про повернення обовʼязкового декларування статків чиновників, але без відкритих реєстрів, як вимагали партнери (це одна з умов початку переговорів про членство в ЄС).

Голосування в парламенті відбулося сьогодні.

Сам ж законопроект та три правки про повернення декларування прийнято в цілому.

Проте, правка про відкриття публічних е-декларацій одразу — не була прийнята.

По фракціях, що голосували про відкриття публічних декларацій:

«Слуга Народу» — 117/235
«Європейська Солідарність» — 22/27
«Батьківщина» — 5/24
«Платформа за життя та мир» — 15/22
«За майбутнє» — 8/17
«Голос» — 17/20
«Довіра» — 7/18
«Відновлення України» — 1/17
Позафракційні — 7/24

Голова центру Протидії Корупції Віталій Шабунін не обирав слів коментуючи рішення народних депутатів. Передаємо текст його повідомлення в оригіналі:

Отже, Рада проголосувала ЗАКРИТИЙ реєстр декларацій. Як ви розумієте таке декларування не має жодного сенсу.

Депутати плюнули в обличчя усім нам: і тим, хто воює, і тим, хто підтримує ЗСУ податками і донатами.

Вони прямо сказали: наші статки — не ваше хлопське діло, тож позакривайте писки і мовчки воюйте, а ще податки платіть.

Чистої води мародери — поіменний список дам вже найближчим часом.

Питання в тому на чий бік стане Володимир Зеленський. Він може відправити законопроект назад в Раду з вимогою проголосувати негайне відкриття реєстру (вето з пропозиціями).

А може підтримати мародерів і підписати законопроект. Як думаєте, як вчинить президент? — задається питанням Віталій Шабунін.

А що ви думаєте з цього приводу? Пишіть думки у коментарях, а ми продовжуємо

І поки депутати приховують від народу власні статки, президент Литви Гітанас Науседа в ефірі телерадіокомпанії LRT заявив, що Корупція в Україні значно впливає на країни Заходу під час ухвалення рішень про постачання зброї Києву.

«Це важлива причина. Це дуже важлива причина. Оскільки ті держави, які надають підтримку Україні, є демократичними державами, значить, вони повинні враховувати настрої свого суспільства і думку виборців», – заявив Науседа.

«Уявіть, що виборці в тій чи іншій державі бачать, що в країні, на яку спрямована допомога, відбуваються дуже помітні корупційні скандали. Це величезний удар по репутації цієї держави», – додав він.

Науседа, втім, не вважає, що цей факт став причиною затримки постачання американських винищувачів F-16.

«Іноді справи пов’язані ще й із тим, що одна справа – ухвалити рішення, а інша – реалізувати це рішення», – сказав литовський президент.

Щодо самого закону про відновлення е-декларування. Законом передбачається подання декларацій за 2021-2023 роки.

Зазначається, що військові (крім членів військово-лікарських комісій і територіальних центрів комплектування), полонені, громадяни на тимчасово окупованих територіях не повинні подавати декларації до закінчення воєнного стану або деокупації території. Після закінчення воєнного стану або після демобілізації військові матимуть 90 днів на подання декларацій.

Члени сім’ї суб’єктів декларування, які виконують завдання в інтересах національної безпеки чи перебувають на територіях, які постраждали від збройної агресії Російської Федерації проти України, матимуть право подати декларацію в аналогічні строки.

Суб’єкти декларування, які є полоненими, інтернованими, зобов’язані подати декларації не пізніше 90 днів з дня повернення на підконтрольну Україні територію.

Документом передбачено, що особи, які припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності мають подати декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Також передбачено, що упродовж 30 днів після подання декларації суб’єкт декларування має право подати виправлену декларацію.

Документом передбачається, що дані про об’єкт, який перебував у володінні або користуванні суб’єкта декларування або членів його сім’ї, зазначаються в декларації, якщо такий об’єкт перебував у володінні або користуванні не менше 183 календарних днів упродовж строку, що включає звітний період та/або два місяці, що передували закінченню звітного періоду, а ринкова вартість користування таким об’єктом протягом періоду його користування в межах звітного періоду суб’єктом декларування перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року.