Секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов в інтерв’ю НВ розкритикував зовнішню політику Франції та Німеччини.

«Франція була посередником у мирному врегулюванні російсько-грузинської війни. У підсумку Грузія втратила частину своєї території, а Франція отримала контракт на будівництво Містралів», — заявив він, майже дослівно повторивши свої слова в інтерв’ю Forbes.

Данілов наголосив, що це публічні дані і верифікована інформація, «а кожен уже нехай розуміє їх на свій розсуд, як відбуваються процеси у сучасному світі».

«Я ніколи безпосередньо нічого не пов’язував, я сказав про те, що у 2008 році Німеччина й Франція відмовилися підтримати пропозицію про надання Україні плану дій щодо членства (ПДЧ) у НАТО, а сьогодні ми маємо наслідки цього у Грузії і в Україні, бо, якби ми мали ПДЧ, може, у нас була б інша ситуація. Бо план дій щодо членства у НАТО — це вже значно більше зобов’язань», — сказав він також.

За словами секретаря РНБО, це не політичні заяви, а «констатація фактів, того, що сталося у 2008 році».

«Я добре ознайомлений із цими питаннями, яким чином вони готувалися і за останні день-два все ламалося, скажімо так. Саме ці країни [Франція і Німеччина] пояснювали, що не можна злити Росію. Але ж заждіть, а ми? Після 2010 року, після 2013 року і того, що ми сьогодні маємо, — це все наслідки небажання дратувати Росію», — додав Данілов.

Він також зазначив, що на Будапештський меморандум, який Україна підписала у 1994 році «ніхто сьогодні не звертає уваги» і треба було «починати зовсім по-іншому» «ще в 1991 році» «і в 1994-му».

В інтерв’ю українському виданню Forbes, яке було опубліковане у липні, Данілов називав Велику Британію, США і країни Балтії головними партнерами України.

Важливими для України партнерами, за словами секретаря РНБО, є Польща та інші країни. Однак Данілов стверджує, що співпраця буде відбуватися «до певного моменту: якщо ми виявимо слабкість, то частина з них можуть перестати ставитися до нас доброзичливо».

На його думку, для підвищення зовнішньої безпеки України повинна «робити своє». Таку позицію він обґрунтовує тим, що «ми ще не стали великою економікою, тому що 30 років з’ясовуємо стосунки і обговорюємо питання, з яких повинні поставити крапку ще у 1991 році».

Ще у червні Данілов заявляв, що Франція і Німеччина повинні нести відповідальність за окупацію Криму, оскільки у 2008 році відмовилися надати Україні та Грузії План дій з членства в НАТО, після чого Росія напала на Грузію, а потім окупувала Крим.

Коментуючи ці слова Данілова, посол Німеччини Анка Фельдгузен заявила, що надання Україні ПДЧ не зупинило б Росію.