Сполучені Штати звинуватили генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша в тому, що він «очевидно піддався російським погрозам» і не надіслав офіційних осіб в Україну для перевірки використовуваних Росією безпілотників, які, за словами Вашингтона та інших, були поставлені Іраном.
Пише Reuters
Росія заперечує, що її війська використовували іранські безпілотники в Україні, і стверджує, що офіційні особи ООН не мають мандату на поїздку до Києва для розслідування походження безпілотників. Іран визнав, що постачав Москві безпілотники, але сказав, що вони були надіслані до того, як Росія вторглася до свого сусіда в лютому.
Британія, Франція, Німеччина, США та Україна стверджують, що постачання Росії безпілотників іранського виробництва порушує резолюцію Ради Безпеки ООН від 2015 року, яка закріплює ядерну угоду з Іраном. Вони хочуть, щоб Гутерріш направив чиновників до Києва для розслідування.
«Ми шкодуємо, що ООН не вжила заходів для проведення нормального розслідування цього повідомленого порушення», — заявив заступник посла США в ООН Роберт Вуд на засіданні Ради Безпеки в понеділок, присвяченому резолюції про ядерну угоду з Іраном 2015 року.
«Ми розчаровані тим, що Секретаріат, очевидно піддавшись російським погрозам, не виконав мандат на розслідування, наданий йому радою», — сказав Вуд.
У звіті Раді на початку цього місяця Гутерріш сказав, що офіційні особи ООН вивчають наявну інформацію, і про будь-які висновки буде повідомлено Раді в належний час.
Коли його запитали в понеділок про тиск, з яким він зіткнувся, Гутерріш сказав журналістам, що звинувачення Заходу в тому, що Іран постачав Росії безпілотники, які використовуються в Україні, розглядаються «в ширшій картині всього, що ми робимо в контексті війни, щоб визначити, чи і коли ми повинні» направити чиновників до Києва.
При цьому, посол Росії в ООН Василь Небензя заявив Раді Безпеки в понеділок, що офіційні особи ООН «не повинні піддаватися тиску західних країн» і що «будь-які результати цього псевдорозслідування… є недійсними».
В рф все як завжди, нічого нового. Продовживши ту саму лінію
Посол Ірану в ООН Амір Саїд Іравані заявив, що Іран не передав Росії жодних предметів, заборонених Радою безпеки. Він також сказав, що іранські безпілотники, поставлені в Росію до лютого, не були заборонені Радою і «не були передані для використання в поточному конфлікті в Україні».
Він назвав звинувачення безпідставними та назвав їх спробою «відвернути увагу від передачі західними державами величезної кількості передової сучасної зброї Україні з метою продовження конфлікту».
Однак, незважаючи на маячну Ірану та рф, Керівництво ООН отримало листи від України, Франції, Німеччини, Великої Британії та США щодо необхідності перевірити інформацію про передачу БПЛА з Ірану до російської федерації, що суперечить резолюції Ради Безпеки ООН.
про це заявила на засідання Радбезу в понеділок заступниця Генсека ООН з політичних питань Розмарі Дікарло.
«У своїх листах п’ять країн також звернулися з проханням здійснити інспекцію», – зазначила вона, додавши, що представник Ірану заперечує постачання дронів росії, а «російська федерація висловила серйозне занепокоєння щодо запитів цих держав-членів».
За її словами, секретаріат вивчає наявну інформацію, і висновки будуть повідомлені РБ «у разі необхідності в належний час».
Нагадаємо, постпред України при ООН Сергій Кислиця надіслав лист до Генерального секретаря Антоніу Гутерреша та членів Ради Безпеки, у якому виклав прохання української сторони направити в нашу країну експертів для інспекції використання дронів.
У листі Кислиця зазначив, що безпілотні літальні апарати серії Mohajer і Shahed, передані з Ірану в росію, підпадають під заборонену резолюцією 2231 РБ ООН зброю, оскільки мають дальність польоту, що дорівнює або перевищує 300 кілометрів. Крім того, БПЛА серії Mohajer виробляються компанією Qods Aviation, яку внесено до чорного списку санкцій ООН, її активи підлягають замороженню всіма країнами.