Розвідка Міністерства оборони Великої Британії повідомила 14 березня у своєму щоденному зведенні, що на Донеччині спостерігається сповільнення просування російських окупаційних військ. Вони дуже знесилені м’ясними штурмами, тому частина з них відмовляється виконувати накази та навіть здається в полон.
За даними повідомлення, окупанти продовжують наступати на декількох ділянках лінії фронту, зосереджуючи свої операції переважно на заході від міст Авдіївка та Мар’їнка у Донецькій області. Ці напрямки становлять 60% загальної кількості повідомлень про російські атаки за останні чотири тижні.
Проте звернемо увагу, що середня кількість повідомлень про щотижневі атаки з боку Російської Федерації зменшилася на 60% від кінця лютого 2024 року, коли середньотижневий показник становив 600 атак.
Незважаючи на те, що в лютому Росія захопила Авдіївку та кілька сіл на захід від міста, темп просування впав.
«Дуже ймовірно, що загальна ситуація буде складною для українських сил протягом наступних тижнів, оскільки Росія продовжуватиме відновлювати сили і здійснювати атаки на пріоритетних напрямках», – йдеться в повідомленні.
Однак, як йдеться у звіті Інституту вивчення війни , якщо проблема дефіциту боєприпасів та іншого військового обладнання в Україні не вирішиться найближчим часом, то це загрожує, що українська лінія фронту може стати «більш крихкою» та існує ризик прориву оборони.
«Пріоритезація секторів, яким найбільше загрожує інтенсивна російська наступальна операція, може створити вразливі місця в інших місцях, якими російські сили зможуть скористатися для раптового та несподіваного просування, якщо українські постачання продовжуватимуть скорочуватися. Збереження Росією ініціативи збільшує ризики такого розвитку подій, оскільки дозволяє російському військовому командуванню збільшити або зменшити операції в будь-якому місці вздовж лінії майже за бажання», — вважають американські аналітики.
В ISW нагадали попередження головнокомандувача ЗСУ генерал-полковника Олександра Сирського, що існує загроза просування російських підрозділів «углиб українських формувань на невизначених ділянках лінії фронту».
«Українські війська, ймовірно, намагаються пом’якшити проблеми, спричинені нестачею боєприпасів, приділяючи пріоритет розподілу боєприпасів на ділянках фронту, де ведуться більш масштабні російські наступальні операції. Нижча інтенсивність російських наступальних зусиль проти секторів, які зараз є непраоритетними, ймовірно, приховує ризики для українських сил у цих районах через нестачу боєприпасів. ISW продовжує оцінювати, що російські сили володіють ініціативою на театрі дій і зможуть визначати час, місце та масштаб наступальних операцій, доки вони зберігають ініціативу», — зазначили вони.
В ISW вважають, що Заяви Сирського та українських командувань свідчать про те, що посилення російських наступальних операцій у районі «може призвести до російського прориву та дестабілізації на раніше стабільній ділянці лінії фронту за короткий період час».
«Таким чином, нинішня лінія фронту, швидше за все, не є стабільною, і своєчасне залучення українських військ із Заходу має важливе значення, щоб не дати Росії виявити та використати можливість для прориву на вразливій ділянці фронту», — підсумували в Інституті вивчення війни.
Нагадаємо, раніше президент України Володимир Зеленський повідомив, що «наступ Росії було зупинено» , а її армія «перебуває в процесі втрати великої кількості життєво важливих сил». Тож ситуація для ЗСУ стала значно кращою.
«У нас були труднощі через брак артилерійських боєприпасів, повітряну блокаду, російської далекобійної зброї та високої щільності російських безпілотників», — розповів Зеленський.
Проте він попередив, що такі твердження можуть втратити свою актуальність «через місяць чи тиждень», якщо наша країна не отримає достатньої допомоги.
Під час коментування ситуації навколо Авдіївки, президент розповів, що росіяни не захопили її, а просто знищили, а потім зайшли.
У зв’язку з цим глава держави звернув увагу на перевагу Росії у далекобійній зброї та закликав країни Заходу надати таке озброєння.