Москва намагається перешкодити проведенню першого установчого саміту формули миру, запланованого на 15-16 червня в Швейцарії. Швейцарія ще не оприлюднила остаточний список країн-учасниць, але Кремль активно працює, щоб запобігти участі представників Китаю, Індії та країн Глобального Півдня. Замість цього Росія намагається впровадити свої «мирні» ініціативи, які базуються на їхніх побажаннях від грудня 2021 і квітня 2022 року.

Навіщо це Кремлю, який ще донедавна відмовлявся від будь-якої участі в саміті формули миру?

По-перше, щоб ще раз заявити, що Україні, навіть за підтримки Заходу, ніколи не виграти цю війну, тому треба погоджуватися на те, що зараз пропонує Росія, інакше буде гірше.

По-друге, щоб розмити українське бачення закінчення війни. Бо, можна припустити, якщо московських представників і допустять до саміту в Швейцарії, то разом із Китаєм та іншими країнами, які орієнтуються на Пекін, вони проштовхуватимуть якийсь свій план.

Загалом, Кремлю невигідно, щоб світ прийняв українську версію закінчення конфлікту, яка передбачає створення спеціального трибуналу та покарання всіх винних, включаючи високопосадовців Росії, а також репарації та чітке закріплення умов миру.

Натомість Москва виступає за повернення до «стамбульських домовленостей», які включали позаблоковий статус та роззброєння України, але які призвели б до повної капітуляції Києва.

Кремль все ж намагається здавати зміст, що він готовий до переговорів, але тільки за умови, що Росія бере участь. Така зміна підходу Кремля може виникнути через його бажання домогтися своїх цілей у війні, а також через спробу підірвати об’єднання НАТО. Проте Путін не виключає і те, що рано чи пізно РФ виснажиться від війни і намагається виторгувати мир на найвигідніших для себе умовах, тобто залишити за собою територіальні здобутки. Проте українське керівництво і армія ніколи не дозволять диктатору загарбати і метру нашої землі.