Сьомий пакет санкцій стане сильною відповіддю на енергетичний шантаж Кремля. Про це заявив глава Офісу президента Андрій Єрмак. ЄС працює над сьомим пакетом санкцій проти Росії за її варварський напад на Україну і знищення території. За газове ембарго, яке запропонувала Україна, виступає зокрема Польша. Про це повідомив голова Офісу президента Андрій Єрмак.

За його словами, газове ембарго стане сильною відповіддю на будь-який енергетичний шантаж Кремля. Єрмак наголосив, що західний світ має продемонструвати, що більше не буде залежати від російських енергоресурсів.

Сьомий пакет санкцій ЄС проти росії перебуває у розробці. Польша виступає за газове ембарго. Ми пропонували саме такий крок проти росії, – написав очільник ОП.

Нагадаємо, радник Зеленського розкритикував чинні санкції проти Росії і вказав, які потрібні. Не варто перебільшувати значення нещодавнього дефолту Росії. Адже справді дієвими будуть санкції щодо російських нафти й газу. Чинні санкції проти РФ є неприємними, але не більше того. Про це радник президента України з економічних питань Олег Устенко розповів в інтерв’ю “РБК-Україна”.

Якщо ті санкції, (що зараз обговорюються – ред.) порівнювати з булавою або з дубиною, якою ти по голові когось б’єш, то в даному випадку мова йде про плювок або ляпас, який ти начебто даєш, і начебто це “принизливо”, і дуже неприємно для того, кому ти це даєш, але це не більше того, – пояснив Устенко.

“До речі, так само я оцінюю санкції стосовно чорної ікри, “русской водки” і так далі. Значення їх з точки зору економіки не таке важливе, як ті санкції, про які ми зараз говоримо (нафта й газ – ред.)”, – зауважив радник президента.

Водночас він запевнив, що важкі часи, які настали для Росії, – це не на рік або два, а на десятиліття.

За словами президента Євроради Шарля Мішеля, навіть з урахуванням винятку щодо трубопровідних поставок ембарго буде дуже болючим для РФ, бо “зачепить 75% російського нафтового експорту в Європу та 90% – до кінця року”.

За даними Bloomberg, через заборону Кремль щороку недораховуватиметься близько 22 млрд дол.

Виходячи з обсягів експорту у 2021 році та поточної ціни на нафту Urals, 12 млрд дол росіяни втратять через відмову від трубопровідних поставок до Польщі та Німеччини, ще 10 млрд дол – від заборони на експорт нафти танкерами. Росія продовжить заробляти близько 6 млрд дол на експорті до Угорщини, Словаччини та Чехії.

Наскільки це рішення болюче для Росії?

Щоб відповісти на це питання, треба дочекатися публікації остаточного рішення та сподіватися, що воно не буде містити додаткових привілеїв для “зрозумілих” Кремлю країн.

Однак уже зараз зрозуміло, що в короткостроковій перспективі ембарго в запропонованому вигляді не буде вбивчим для економіки Росії.

На думку ексголови “Нафтогазу” Андрія Коболєва, рішення було б болючішим, якби санкції набули чинності одразу і стосувалися поставок газу.

Значна частина нафти, яка транспортується морем (і потрапила під ембарго – ЕП), буде направлена в країни, які не підтримують санкцій. Але далеко на весь обсяг, і реалізувати його за ринковими цінами буде неможливо, – каже він.

Як відомо, після початку війни дисконт на російську нафту до еталонного сорту Brent сягав 35 дол за бар. На думку Коболєва, у середньо- чи довгостроковій перспективах санкції матимуть ключове значення для перемоги України.

Безповоротна втрата європейського ринку енергоносіїв та його захоплення іншими постачальниками повинна нагадати кремлівським керманичам, як і чому розвалився Радянський союз. Якщо Росія не зупиниться і не поверне награбоване, то наступною жертвою стане газ. А ось газ вони перепродати чи перенаправити не зможуть, – сказав він.

Питання із газом набагато складніше, оскільки відмова від російського газу потребуватиме більше часу і зусиль. Представники ЄС дали зрозуміти, що газове ембарго в рамках наступного пакета санкцій проти Росії обговорюватися не буде.

Газ – це зовсім інше, ніж нафта, коли йдеться про безпеку постачань. Російську нафту набагато простіше компенсувати, тому газове ембарго не буде питанням у наступному пакеті санкцій, – заявив канцлер Австрії Карл Негаммер.