У Польщі натякнули росії на п’яту статтю НАТО після перекидання “Кинжалів”.

Відповідну заяву озвучив заступник міністра оборони Польщі Войцех Скуркевич.  

Це трапилось після того, як кремль притягнув гіперзвукові ракети “Кинжал” під Калінінград. 18 серпня міноборони Росії заявило, що розмістило авіаційне угруповання з гіперзвуковими ракетами “Кинджал” на авіабазі Чкаловськ у Калінінградській області, яка безпосередньо межує з Польщею та Литвою. 

 Наші дії – в консультації з нашими союзниками і штабом НАТО – є і будуть залишатися адекватними загрозам і діям, що вживаються росією під Калінінградом, – заявив заступник міністра. 

Войцех Скуркевич пояснив, що Польща захищена членством в Північноатлантичному альянсі. 

“Якщо виникне якась загроза, п’ята стаття Північноатлантичного договору – тобто формула “один за всіх і всі за одного” – буде застосована”, – запевнив заступник міністра. 

Войцех Скуркевич також пригадав, що в північно-східних регіонах Польщі вже давно застосовуються заходи щодо зміцнення оборони східного флангу НАТО. Серед іншого там: 

дислокуються союзні війська;

проводяться інтенсивні військові навчання.

Та це вже не перша країна яка за останній час заговорила про 5 статтю НАТО. Зокрема, через ядерний тероризм Росії на території Запорізької АЕС голова комітету з питань оборони Палати громад парламенту Великої Британії Тобіас Еллвуд заявив, що навмисна аварія з витоком радіації, вчинена росіянами на станції, має бути витлумачене як напад на держави НАТО. 

Еллвуд коментував повідомлення преси, що, на думку української сторони, РФ створює передумови для того, щоб звинуватити Україну в атаці на Запорізьку АЕС. 

“Прояснімо це зараз. Будь-яке навмисне пошкодження, яке спричинить потенційний витік радіації в українському ядерному реакторі, буде порушенням статті 5 НАТО”, – написав британський парламентар. 

Його позицію підтримав член Палати представників Конгресу США від штату Іллінойс Адам Кінзінгер. 

“Це так на 100%. Навіть не обговорюється. Будь-який витік уб’є людей у країнах НАТО, це автоматичне застосування статті 5”, – наголосив він. 

Принцип колективної оборони посідає центральне місце у засновницькому договорі Альянсу. Він і досі є виключним і непорушним принципом, що поєднує усіх членів організації, зобов’язуючи їх захищати один одного і створюючи дух солідарності усередині Альянсу. 

За Статтею 5, у разі, якщо будь-яка з держав – членів Альянсу стає жертвою збройного нападу, усі інші без винятку члени Альянсу вважатимуть цей акт насильства збройним нападам на них усіх і вживуть усіх заходів, які вважатимуть за доцільне, щоб допомогти члену Альянсу, який зазнав нападу. 

Тож у разі катастрофи на ЗАЕС чи атаки зі сторони Калінінграду, світ відреагує “дуже жорстко”. Однак й сама Росія чітко усвідомлює, що “грає з вогнем”. 
 
Зокрема, вчора з’явилася інформація, що окупанти вивозять з території ЗАЕС техніку, а обстріли станції припинилися. 

Ніхто не пробачить таку річ (теракт на ЗАЕС – УНІАН) в центрі Європи. Крім того, експерти зазначають, що НАТО цілком реально може сприйняти катастрофу на ЗАЕС як порушення статті 5 Статуту Альянсу. 

Стаття 5 передбачає головний принцип існування НАТО – це “один за всіх та всі за одного. Тобто, якщо хоча б одна країна НАТО стане жертвою нападу агресора, усі інші країни блоку автоматично вступають у війну на стороні члена Альянсу. Якщо в результаті аварії на ЗАЕС одна з країн потрапляє під радіоактивну хмару – це розцінять як напад. Чому? Тому що проникальна радіація вона однакова що при ядерному вибуху, що при терористичному акті з ядерною енергетикою.