Не так давно лідер “Батьківщини” Юлія Тимошенко подала судовий позов проти Сергія Лещенка. Тому останній вирішив зробити крок у відповідь.
Так Сергій Лещенко у своїй авторській програмі “Чесна політика” на 24 каналі розповів про таємні та явні ознаки співпраці Юлії Тимошенко та скандального і проросійського політика Віктора Медведчука.
Так Лещенко стверджує, що співпраця політиків полягає у просуванні спільних антизахідних наративів й подачі скарг в Конституційний Суд, але також й у таких прозаїчних речах, як збереження грошей. Депозити родини Медведчука, тобто політика та його дружини Оксани Марченко, виявилися відкритими в дрібному “Укрбудінвестбанку”, власником якого був зять Юлії Тимошенко.
З-поміж майже 100 банків в Україні, серед яких є австрійський “Райффайзен”, французький BNP Paribas та навіть російський “Сбербанк”, Медведчуки чомусь віддали перевагу установі з кількома філіями й місцем в кінцевій частині рейтингу.
На рахунок у цей банк прийшли по 5,5 мільйона доларів, які заплатили Юлії Тимошенко та її однопартійцю Сергію Власенко в Америці по таємній процедурі досудового врегулювання спору.
Водночас у цей маловідомий банк родини Тимошенко поклали гроші люди з найближчого оточення Медведчука – 2 депутати чинного скликання. Це Тарас Козак, який є формальним власником телеканалів “112”, ZIK та NewsОne, які виступають рупорами проросійської пропаганди, а також Василь Німченко, який 17 років тому був суддею Конституційного Суду. Бувши суддею-доповідачем, він дозволив тодішньому президенту Леоніду Кучмі балотуватися на 3 термін.
Зрештою, вибір Медведчука, його дружини та найближчих депутатів на користь банку Юлії Тимошенко ніколи не коментували й навіть не оскаржували в судовому позові.
“У моєму розумінні, це є ознакою не просто політичної близькості, але готовності довірити один одному найсокровенніше – гроші”, – констатує Лещенко.
Що відомо про позов
“Тимошенко подала свій позов, при чому зробила це не за адресою моєї реєстрації в Подільському районі Києва, а направила його в Печерський район, де я ніколи не жив та не був прописаний. Зате цей суд є символом продажної юстиції в Україні, адже тут протягом останніх місяців ухвалюють рішення про руйнування справ НАБУ”, – продовжує Лещенко.
Найцікавіше, що Тимошенко не єдина серед політиків, які обирали для суду наді мною неправильну, але вигідну їм юрисдикцію. Окрім неї, так само вчинив й Медведчук. Однак на відміну від позову Медведчука, позов Тимошенко щодо мене потрапив до судді, яка відправила справу на слухання за належною юрисдикцією.
Сам позов Юлії Тимошенко стосується 7 параграфів, де я політично оцінюю її дії або констатую загальновідомі факти. Однак параграфи, які вимагає спростувати Тимошенко, є дуже знаковими. Вони стосуються її політичної біографії, якій цього року виповнюється 25 років.
Як Медведчук підтримує Тимошенко
Тимошенко вимагає спростування слів про те, що вона “нещодавно здійснила черговий політичний перелом і зараз майже відкрито підтримує Віктора Медведчука, лідера проросійської опозиції в Україні”. Політикиня вважає, що ці слова завдають шкоди її діловій репутації. Насправді Тимошенко намагається сказати, що зв’язки з Медведчуком є токсичними для неї. Втім, у пресі міститься велика кількість публікацій та повідомлень на цю тему.
Водночас Медведчук називав Тимошенко найбільш підготовленим кандидатом в президенти України перед виборами 2019 року. Аналогічну оцінку пропонував російський сайт “Україна.ру”, який просуває кремлівську пропаганду: “Медведчук с середины 2000-х считал, что Тимошенко – лучший вариант для Украины”.
Витрати на лобістів в Америці
Друга фраза, яку вимагала спростувати Тимошенко, стосується витрат на лобістів у Америці. Насправді в США ця інформація є публічною – тільки одна з багатьох компаній Wiley Rein LLP повідомила Міністерству юстиції США, що їм переказали 1 мільйон 150 тисяч доларів. Жодної копійки з цих грошей не переказували з офіційного рахунку партії “Батьківщина”. Сама Тимошенко також не підписувала платіжок, бо впродовж усіх років її декларація не мала таких грошей.
Натомість виплати лобістам проводили від різноманітних осіб та фірм, в тому числі й офшорних. Одна з компаній, яка платила за лобізм в інтересах Тимошенко, тепер фігурує в гучній справі НАБУ проти депутата багатьох скликань Миколи Мартиненка. Тимошенко була фактично першою, хто залучив американських лобістів на індивідуальній основі. На сайті Мін’юсту США досі зберігається звіт фірми “Едельман” за 1997 рік.
За організацію візиту Тимошенко у Вашингтон тоді заплатили 116 тисяч доларів. Водночас ці лобісти також частково мали допомагати й тодішньому прем’єр-міністру України Павлу Лазаренку, засудженому згодом до 8 років тюрми у США.
У 2021 виповнюється 25 років політичній кар’єрі Юлії Тимошенко, яка вперше обралася до Верховної Ради по округу в депресивних районах Кіровоградської області, де народився революціонер Лев Троцький. Політикиня так само безперечно вплинула на розвиток незалежної України, як і Троцький на процеси в постімперській Росії, хоча теж не досягнула найвищої вершини. Протягом останніх місяців Тимошенко суттєво зменшила оберти своєї критики, а її фракція підтримала бюджет на 2021 рік.
Користуючись тим, що монобільшість “Слуги народу” суттєво втратила депутатську чисельність, Тимошенко намагається просочитися у владу, даючи голоси в критичний момент. За це на посаду глави Державної зерново-продовольчої компанії, як кажуть, призначили її висуванця.
Зважаючи на це, Тимошенко не припинила боротьбу за владу. Втім, виникає питання, чи потрібен всередині влади ще один агент впливу Медведчука.