Родина колишнього голови Адміністрації президента Януковича Сергія Льовочкіна пов’язана зі скупкою землі в Закарпатській області під Олімпіаду, про яку раніше казав президент Володимир Зеленський. Причому за кошти, виведені з державного бюджету України, повідомляють журналісти програми “Схеми: корупція в деталях”.
Журналісти отримали доступ до листування екскерівника Держінвестпроекту Владислава Каськіва, а також особистих помічників і довірених осіб народних депутатів від ОПЗЖ Сергія та Юлії Льовочкіних.
Електронні листи за 2014-2016 роки свідчать про те, що Льовочкіна була причетна до управління рахунками австрійської компанії Teleferic Holdings GMBH. Це одна з компаній, через яку, за версією слідства Національного антикорупційного бюро, були виведені кошти з державного бюджету, призначені на реалізацію проєкту “Олімпійська надія”, коли Держінвестпроектом керував Каськів, пишуть журналісти.
Трансфер коштів нардепка погоджувала з компанією Teleferic через латвійський банк на рахунки її дочірніх українських фірм, які витрачали їх на скупку земель на полонині Боржава на Закарпатті – якраз у тій місцині, на якій планувалась реалізація проєкту “Олімпійська надія”. Ці землі арештовані в рамках кримінальної справи НАБУ за фактом розкрадання бюджетних коштів Держінвестпроекту. Розслідування триває.
Офіс президента Зеленського відновив цей проєкт. Торік у липні керівник ОП Андрій Єрмак звітував про успішні перемовини з австрійським інвестором Гернотом Ляйтнером, який презентував на Банковій проєкт гірськолижного курорту в Боржаві.
Саме на цього австрійця була оформлена компанія Teleferic, зокрема, з періодом, коли рахунками компанії, як свідчить листування, управляли з офіса Льовочкіної.
Про те, що гроші від Teleferic Holdings надходили до українських компаній, що скуповували карпатську землю з 2014-го по 2016 рік, свідчать банківські платіжки, які також є в листуванні.
Проєкт “Олімпійська надія” так і не був реалізований, не в останню чергу через те, що гроші, призначені на проєкт, вивели в офшори, що є предметом розслідування НАБУ про розкрадання та легалізацію коштів.
Teleferic більше не є власником компаній, що скупили землю на Закарпатті. Замість неї в структуру власності цих фірм ввели словацьку фірму Carpathian Mountain Resort. Вона теж формально оформлена на австрійця Ляйтнера, з яким Єрмак зустрічався на Банковій.
Ляйтнер відповів журналістам, що Каськів залучений до реалізації проєкту курорту в Боржаві як радник, та підтвердив, що має ділові стосунки з Льовочкіною, не уточнивши, у яких саме бізнес-проєктах. Щодо арешту земель у рамках кримінальної справи НАБУ він сказав: “Я був здивований арештом активів, оскільки це приватна інвестиція і не пов’язана з відмиванням грошей”.
“Схеми” звернулись до Офіса президента із запитанням, чи вважають прийнятним домовлятися про партнерство з особами, які можуть бути причетні до розкрадання бюджетних коштів. Та чи знають на Банковій, що австрієць Ляйтнер тісно співпрацює з Каськівим і Льовочкіною.
В ОП заявили: “Ідеться саме про залучення інвестицій, а не про проєкт державно-приватного партнерства. Увесь переговорний процес українська сторона веде лише з представником австрійської компанії Austrian Teleferic Holdings”.