Стало відомо, що Угорщина почала отримувати додаткові обсяги газу від Росії після переговорів між Москвою та Будапештом минулого місяця.
Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив представник Міністерства закордонних справ Тамаш Менцер.
Менцер заявив, що за результатами переговорів глави МЗС Петера Сійярто в Москві, “Газпром” у п’ятницю почав постачати більше газу, ніж “вже було погоджено за контрактом”.
За його словами, до кінця серпня до Угорщини трубопроводом “Турецький потік” надходитиме додатково 2,6 млн кубометрів газу на добу. Подальші постачання у вересні все ще обговорюються, додав він.
Варто зазначити, що у липні Сійярто здійснив неоголошений візит до Москви, щоб обговорити покупку додаткових 700 мільйонів кубометрів газу.
На спільній з главою МЗС Росії Сєргєєм Лавровим пресконференції Сійярто заявив, що в Європі енергетична криза, а Угорщина повинна забезпечити себе газом для опалювального сезону.
“Заповнення сховищ природного газу відбувається за планом, у нас наразі заповненість 27,3%, чого достатньо для енергобезпеки за нормальних умов”, – сказав він.
Глава угорського МЗС додав, що Будапешт хоче отримати додаткові 700 мільйонів кубометрів блакитного палива, але в нинішніх умовах отримати його не з Росії не може, тому звернувся з цим проханням.
Своєю чергою Лавров підтвердив прохання Сійярто про додаткове постачання газу Угорщині й заявив, що його розглянуть. Він також поскаржився на “русофобську політику Вашингтона”, яка шкодить двостороннім відносинам з Угорщиною.
Крім того, глави МЗС поговорили й про війну в Україні. За словами Сійярто, вирішити конфлікт без дипломатичного врегулювання не вдасться, а для Угорщини важливе безперебійне постачання газу.
За словами ж російського міністра, Захід рано чи пізно усвідомить контрпродуктивність “накачування України зброєю”.
Петер Сійярто є одним з небагатьох західних політиків, які відвідали РФ після того як вона напала на Україну.
Також з вівторка в ЄС діє надзвичайний газовий план для подолання енергетичної кризи, спричиненої війною Росії проти України. Він передбачає добровільну економію природного газу взимку у розмірі 15% на країну, але припускає численні винятки.
Постанова ЄС, яка закріплює план, була опублікована в понеділок в Офіційному журналі ЄС. Постанова набуває чинності наступного дня після публікації.
“З огляду на безпосередню загрозу безпеці газопостачання, викликану російською військовою агресією проти України, ця постанова має набути чинності терміново”, — йдеться у повідомленні.
Рішення погоджено 27 країнами ЄС два тижні тому з метою, щоб Євросоюз міг збільшити запаси газу напередодні очікувано суворої зими.
У постанові сказано, що країни ЄС мають докласти всіх зусиль для скорочення споживання газу не менше ніж на 15% у період із серпня до березня наступного року.
Для деяких країн ЄС були зроблені винятки, а саме скорочення попиту є “добровільним”.
Однак, постанова передбачає можливість для Ради ЄС ініціювати попередження про безпеку постачання, після якого скорочення попиту на газ стане обов’язковим.
Уряд угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана категорично виключив реалізацію цього плану. Країна особливо залежить від російського імпорту енергоресурсів.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн вважає, що Європа має бути готова до найгіршого сценарію з російським газом цієї зими.
Про це в інтерв’ю DPA, яке публікує видання Die Zeit, заявила глава Єврокомісії.
“Кремль не є надійним партнером із енергопостачання в Європу. “Газпром” навмисно утримує свої сховища на низькому рівні. Тим часом, Росія лише частково постачає газ або не постачає його взагалі до 12 держав-членів. Ось чому Європа має бути готовою до найгіршого сценарію: повної зупинки постачання газу рано чи пізно”, – сказала глава Єврокомісії.
Першочерговою метою ЄС залишається стати повністю незалежним від імпорту російського газу не пізніше 2027 року, зазначила глава Єврокомісії.