З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну одним з небагатьох союзників Путіна у Європі є Угорщина, яка постійно блокує рішення ЄС щодо антиросійських санкцій. Але такі дії уряду Віктора Орбана не залишилися поза увагою його колег. Зокрема, міністр уряду Чехії з європейських питань Мікулаш Бек в інтерв’ю радіостанції iROZHLAS заявив, що Будапешт ризикує втратити місце в Євросоюзі, якщо продовжуватиме діяти врозріз з інтересами інших членів блоку.
Чеський політик наголосив, що рішення всередині ЄС часто приймаються після довгих дискусій та закулісних суперечок, але за останні півроку Угорщина наблизилась до «прірви», яка, в теорії, може спричинити її вихід із союзу.
«Єдність у ЄС ніколи не була і не буде єдністю одного голосу — це завжди буде єдність багатьох. Єдність багатьох голосів, які ведуть між собою діалог, інколи сперечаються, але зрештою знаходять взаємну згоду з ключових питань. У ЄС переговори часто важкі і їх можуть вести багато країн. Та Угорщина, на мій погляд, пройшла довгий шлях до краю своєрідної прірви і тепер вона має вирішити: відійти від цього краю чи ризикнути й стрибнути, про наслідки чого я спекулювати не хочу», — сказав Бек.
Він також уточнив, що йдеться саме про вихід країни з ЄС. До цього може призвести не лише підтримка Будапештом дружніх відносин з Кремлем, а й постійна критика Євросоюзу з боку угорського уряду в останні роки.
Додамо, Угорщина погодилась на продовження санкцій проти Росії. Про це повідомив кореспондент “Радіо Свобода” Рікард Джозвяк.
За словами журналіста, санкції подовжать на півроку.
“Здається, у нас угорський розворот! Щойно повідомили посла ЄС, що вони погодяться продовжити санкції на 6 місяців, але винесуть це питання в робочих групах і коли відбудеться наступне відновлення в березні”, – написав у Twitter Рікард Джозвяк.
Раніше кореспондент “Радіо Свобода” повідомляв про те, що Угорщина до останнього не погоджувалась на продовження санкцій проти РФ через трьох російських олігархів.
«Угорщина погрожує заблокувати поновлення санкцій ЄС щодо фізичних та юридичних осіб (1214 осіб / 108 організацій) з Росії, якщо три олігархи – Алішер Усманов, Петр Авен, Віктор Рашніков – не будуть виключені зі списку», – писав журналіст.
На сьогодні у списку санкцій прізвища 1217 осіб, а також 108 юридичних осіб. До 15 вересня Євросоюз планує ухвалити рішення про продовження санкцій щодо Росії на півроку.
Цікаво, що глава польського уряду Матеуш Моравецький заявив, що збирається розробити формулу, в якій, чітко називаючи розбіжності, поважаючи чутливість української сторони в пов’язаних з війною питаннях, Польща зможе проводити «спільну діяльність з Угорщиною в тих сферах, де в двох країн є спільні цінності та інтереси».
Видання припускає, що причиною спроб перегорнути сторінку напружених відносин між двома східними членами ЄС є те, що обидві країни залишаються закритими від доступу до коштів постпандемічної допомоги Євросоюзу через певне відхилення від демократії.
Угорщина та Польща протягом року неодноразово кидали виклик ЄС у питанні верховенства права, зазначає в своєму матеріалі Пйотр Сколімовський. Але стійка дружба зіпсувалася після того, як прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відмовився повністю розірвати відносини з Владіміром Путіним після вторгнення Росії в Україну в лютому.