Президент КНР Сі Цзіньпін звинуватив прем’єра Канади Джастіна Трюдо у неналежному поводженні та навмисному витоку чутливої інформації до медіа.
Про це пише CBC News.
Зазначається, що дискусія між двома лідерами відбулася у одному з громадських місць на Балі, де вони обоє брали участь у саміті G20.
“Усе, що ми обговорили, було злите газеті. Так робити не належить. Розмова велася не таким чином, якщо з вашого боку присутня щирість”, – сказав Цзіньпін через перекладача.
Трюдо відповів на це, що обидві країни мають співпрацювати, попри розбіжності.
“Ми віримо у вільний, відкритий та чесний діалог, й продовжимо його мати. Ми й надалі намагатимемося разом працювати конструктивно, але виникатимуть розбіжності й ми мусимо…”, – сказав Трюдо.
Однак лідер КНР перебив його, вказавши на необхідність “спершу створити умови”, після чого двоє лідерів потисли один одному руки та розійшлися.
Зазначимо, що Цзіньпін, вірогідно, мав на увазі оприлюднення офісом Трюдо заяви за підсумками неформального спілкування очільників Канади та Китаю, яке відбулося напередодні. У цьому документі вказувалися теми, про які йшла мова, та зазначалося, хто саме порушив їх. Однією з таких тем було російське вторгнення до України, однак у Трюдо не уточнили, якою була реакція Цзіньпіна.
Згодом на пресконференції Трюдо наголосив, що вважає за необхідне інформувати канадців про дискусії, які веде уряд від їх імені.
“Варто розуміти, що канадці завжди шукатимуть правильний баланс між відкритими дискусіями про непорозуміння та проблеми, й спроможністю водночас працювати конструктивно”, – пояснив прем’єр-міністр Канади.
До того повідомлялося, що прем’єр Великої Британії заявив у кулуарах G20, що Китай становить загрозу для країни, але діалог з Пекіном на саміті був правильним.
Прем’єр-міністр Ріші Сунак заявив, що Китай становить загрозу для Великої Британії, але діалог з Пекіном про глобальні проблеми, такі як зміна клімату та війна Росії проти України, також був правильним.
Про це повідомляє Reuters.
“Мені цілком ясно, що Китай є системним викликом як нашим цінностям, так і нашим інтересам, і є єдиною найбільшою державною загрозою нашій економічній безпеці, і тому правильно, що ми робимо кроки, необхідні для власного захисту”, – сказав він. Sky News у кулуарах G20.
Сунак також сказав, що сподівається, що зможе зустрітися із президентом Китаю Сі Цзіньпіном під час саміту в Індонезії.
“Якщо ми хочемо вирішити великі глобальні проблеми, такі як охорона здоров’я, Росія та Україна, відновлення світової економіки чи навіть зміна клімату, важливо вести діалог та взаємодіяти з Китаєм у рамках вирішення цих проблем”, – сказав Сунак.
Раніше президент Європейської ради Шарль Мішель заявив, що Європа взаємодіятиме з Китаєм, але їй необхідно “збалансувати” відносини, щоб не надто залежати від країни. За його словами, Європа повинна уникати повторення “тих самих помилок”, які вона зробила, надто сильно покладаючись на російські викопні види палива.
Про це повідомляє Reuters.
Мішель сказав, що зустріч, що відбулася в понеділок, між президентом США Джо Байденом і китайським лідером Сі Цзіньпіном була важливою і позитивною в тому сенсі, що “є вибір на користь конкуренції, але не систематичного конфлікту”.
Європа також взаємодіятиме з Китаєм, попри розбіжності між двома сторонами, оскільки було “важливо слухати один одного, щоб краще зрозуміти один одного”, – сказав Мішель на прес-конференції перед відвіданням саміту лідерів G20.
Але Європа повинна уникати повторення “тих самих помилок”, які вона зробила, надто сильно покладаючись на російські види палива, сказав він.
“З Китаєм ми не хочемо надто залежати від інноваційних технологій, які нам потрібні сьогодні і які нам знадобляться у майбутньому, – сказав він. -Ось чому важливо збалансувати відносини, а для цього важливо також взаємодіяти з владою Китаю”.
Нагадаємо, на зустрічах міністрів G20 не вдавалося підготувати спільні комюніке через розбіжності між Росією та іншими членами щодо формулювань, у тому числі щодо того, як описувати війну Росії проти України.