Великобританія готова передати Україні авіаційні крилаті ракети Storm Shadow з дальністю польоту до 1 тисячі кілометрів. Отримання такої зброї послужить стримуючим фактором для росіян і серйозно змінить ситуацію на користь України.
Як заявив в інтерв’ю УНІАН політолог і публіцист Андрій Піонтковський, Захід все ще тримається за обмеження для України не завдавати переданою зброєю ударів по території Росії. Однак, як він зазначив, у України є більш “просунуті союзники” – Великобританія і Польща:
“Переговори Зеленського в ООН показують, що Великобританія за допомогою Польщі готова дати ракети Storm Shadow, їхня дальність – до 1 тисячі кілометрів. Наявність такої ракети послужить стримуючим фактором для росіян. Україна може заявити, що на будь-який наступний удар ми відповімо ударом по об’єктах “подвійного призначення” РФ – енергетичної або логістичної структури. Це серйозно змінить ситуацію. Британія може зробити це самостійно. Це незалежна велика держава. Пам’ятаєте, Борис Джонсон ще в березні-квітні минулого року, в дуже важкий час, коли допомоги було менше, він, роздратований цими обмеженнями НАТО, заявив про поняття “коаліції бажаючих”.
На думку Піонтковського, припинити розстріли українських міст росіянами – це не менш важливе завдання поряд із спільною перемогою України. І в цьому Україні має допомогти далекобійна зброя, зокрема такі ракети, як Storm Shadow. Говорячи про них, експерт акцентував на тому, що це крилаті ракети повітряного базування, а, отже, для їхнього застосування Україні знадобляться і бойові літаки.
“І я знаю, що поляки і англійці працювали над оснащенням вузлами для кріплення цих ракет винищувачів МіГ-29, які Польща ось-ось передасть Україні. Але з’ясувалося, що все-таки ефективнішими будуть сучасні літаки – американські F-16 або британські Typhoon”, – розповів Піонтковський.
Нещодавно заступник держсекретаря США Вікторія Нуланд заявила, що військові бази росіян у захопленому ними Криму – легітимні цілі для України.
Експерт-міжнародник, співзасновник аналітичного центру “Об’єднана Україна” Антон Кучухідзе розмірковує так:
“Ця позиція пані Нуланд не є якоюсь новою. США послідовно не визнавали рашистську анексію Криму та з 2014 року запровадили безстрокові санкції проти окупаційного режиму. Фактично Захід відтоді різними обмеженнями намагався блокувати острів від зовнішньої комунікації. І ці санкції, згідно із заявами Держдепу, зберігатимуться до повернення Криму та інших окупованих територій під контроль України. Позиція незмінна – підтримка територіальної цілісності нашої держави у міжнародно визнаних кордонах (станом на 1991 рік)”.
Що стосується завдання військових ударів по Криму, то США на всіх рівнях і завжди говорили про те, що Україна (і так воно і є) сама приймає рішення, як саме деокупувати свої території, нагадує експерт.
За його словами, якогось політичного впливу, втручання у ці процеси немає. Є рівноправне партнерство на багатьох рівнях, у багатьох форматах. Найяскравіший приклад – “Рамштайн”.
“Також Штати неодноразово заявляли, що жодних переговорів про Україну без України бути не може. Все це вкотре доводить відродження суб’єктності нашої держави як регіонального та глобального гравця. Як свідчать опитування, понад 62% громадян членів ЄС розуміють, що Україна зараз воює не лише за свою свободу, а й за всю Європу”, – наголошує Антон Кучухіддзе.
Він зазначає, що позиція України також є послідовною. Президент Зеленський неодноразово наголошував, що ми відновлюватимемо територіальну цілісність у межах 1991 року. І застосовувати для цього всі можливі механізми: дипломатичні, військові, санкційний та політичний тиск на агресора тощо.
“Ми маємо потужну підтримку з боку НАТО, ЄС, США, Канади, Японії, Австралії та багатьох інших країн та організацій. Наші сили оборони довели на полі бою, що рашистів не треба боятися. Їх слід бити та карати за антилюдську політику, – наголошує експерт. – Варто також додати, що військове керівництво нашої країни, той самий голова ГУР Буданов, неодноразово заявляло, що Крим обов’язково буде повернуто, не виключаючи військового сценарію. Україна працює над деокупацією всіх своїх територій, має тотальну підтримку Заходу. Факторів, які дозволять нам повернути все своє, стає дедалі більше”.