Війська Білорусі брали участь у повномасштабному вторгненні в Україну у лютому минулого року, проте Білорусь досі не має статусу країни-агресорки, а Київ досі не розірвав дипломатичні відносини з Мінськом.
Про це йдеться у розслідуванні видання “Заборона”.
Присутність білорусів на території України доводять свідчення десятків жителів Чернігівської області. Так, окупанти облаштували базу в Вишневе. Там зробили опорний пункт у школі, а у підвалі облаштували застінок для місцевих активістів, учасників територіальної оборони та працівників силових відомств.
За словами місцевих жителів, вони спілкувалися з білоруськими військовими, коли вони стояли у селі. В основному, вони стояли на блокпостах та розповідали людям, що нібито рятують їх від “бандерівців”.
Окрім місцевих жителів, про присутність в селі білорусів свідчать розповіді співробітників селищної ради. За їхніми спостереженнями, білоруси не брали участь у репресіях: скоріше, «стежили за громадським порядком» та збирали інформацію про місцевих мешканців. Форма білорусів відрізнялася від форми росіян.
В іншому селі — Бобровиця — теж розповідають про білоруських окупантів. Вони в основному виконували охоронні функції і нібито помічали свою техніку літерою “О”.
Українські військові теж розповідали про білоруську техніку, яка перетнула український кордон. Так, 1 березня 2022 року речник регіонального управління Сил тероборони «Північ» Віталій Кирилов розповів в ефірі українського телемарафону національних новин, що на Чернігівщину зайшли білоруські війська та що колона рухається з боку Городні у напрямку Чернігова. Більше офіційних заяв про це не було. За словами Кирилова, буквою “О” позначали не техніку білорусів, а лише напрям, звідки вона рухалася — північ.
За словами журналістів, вони зверталися із запитом до Міністерства оборони та ГУР, проте там не прокоментували присутність білоруських військ в Україні. Дипломатичні стосунки між Києвом та Мінськом досі не розірвані. В Мінську перебуває надзвичайний та повноважений посол Ігор Кизим. Режим Лукашенка він критикує досить стримано та підтримує культурні заходи РБ.
Хочемо додати:
На території Білорусі наразі не фіксується утворення ударних угруповань. Про це в ефірі телемарафону заявив речник Держприкордонслужби Андрій Демченко.
За його словами, наразі не фіксується створення якихось ударних угруповань, які б могли здійснити вторгнення на територію України.
“Однак, ворога не можна недооцінювати навіть попри те, що він не має достатніх сил на цих напрямках. Ворог може спробувати створювати якісь провокації”, – додав Демченко.
Також, продовжив він, останнім часом роботу ворожих ДРГ по кордону з Росією також не фіксували.
Як повідомляли Українські Новини, українські прикордонники встановили манекен у російській формі та назвали його Валера. Білоруські колеги почали скаржитися.
26 лютого на білоруському військовому аеродромі Мачулищі, що за 12 км від Мінська, пролунали два вибухи, унаслідок яких було пошкоджено російський військово-транспортний літак та снігоприбиральну техніку.
Для завдання ударів по російському А-50 було використано два дрони виробництва компанії DJI. Кустарним чином їх було перетворено на безпілотники-камікадзе.
28 лютого у мережі опублікували супутникове фото аеродрому “Мачулищі” в Білорусі, де був атакований і пошкоджений російський літак.