Операції по знищенню російських літаків на території РФ були і будуть продовжуватися далі.
Про це в рамках єдиного телемарафону повідомив представник ГУР України Андрій Юсов.
За його словами, російські військові ретельно захищають свої військові об’єкти, особливо — летовища.
«Тут питання не в тому, що вони нездари, питання в тому, що люди, ці герої, які виконували дане завдання… які допомагали Україні захищати себе від російської агресії – це говорить про високий їхній рівень підготовки, професіоналізму і жертовності. Звичайно, вони ризикували своїми життями. Подібні операції регулярно реалізуються на території держави-агресора. Не про всі з них стає відомо, не про всі з них ми говоримо… Подібні операції були і будуть в майбутньому», — розповів Андрій Юсов.
Варто зазначити, що Аеродром “Чкаловський” розташований у безпосередній близькості біля Москви, що само по собі знаково. На ньому базується частина літаків, які належать до спецзагону, що обслуговує вищі кола Росії. Про це сьогодні, 20 вересня, заявив військовий і громадський діяч, генерал-майор запасу СБУ, заступник голови СБУ у 2014-2015 роках Віктор Ягун.
За його словами, аеродром, на якому базуються літаки для важливих російських персон, повинен мати серйозну протиповітряну оборону.“Літаки, які там перебувають, використовуються насамперед представниками уряду Російської Федерації або вищими чиновниками якогось рівня Москви, регіону”, — уточнив Ягун в ефірі телеканалу FREEДОМ
Також експерт розповів про те, що собою являє “літак Судного дня”.“Він має назву Іл-20. На базі Іл-18 було створено споруду, що літає, яка використовується як запасний командний пункт у разі, якщо командні пункти, що розташовані на землі, не можуть керувати бойовими діями або протистояти противнику, ухвалювати якісь рішення у зв’язку з ядерним ударом або надзвичайними ситуаціями. Літак підіймається в повітря і координує роботу всіх інших командних пунктів країни”, — пояснив він.
Ягун розповів, таких літаків у Росії мало і кілька років тому було повідомлення про пошкодження одного з них.“Знищення або пошкодження цього літака — це дуже сильний удар. Літаки, які були пошкоджені на “Чкаловському”, вироблені в Україні. Відремонтувати або відновити їх буде дуже складно без допомоги України й, відповідно, без допомоги наших двигунів”, — резюмував експерт.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли про те, що Невідомі диверсанти підірвали два літаки та гелікоптер у підмосковʼї
На аеродромі чкаловський група слідчого комітету рф розслідує диверсію, внаслідок якої 18 вересня 2023 року було суттєво пошкоджено два літаки та один гелікоптер. Подія викликала неабияку істерику у вищих військових коридорах — на аеродромі базуються урядові літаки, так звані «літаки судного дня» та спеціальні літаки (літаки-розвідники).
Невідомими особами на аеродромі, який ретельно охороняється, було закладено вибухівку та підірвано літаки АН-148 та ІЛ-20 (обидва відносяться до 354 авіаполку спеціального призначення), а також вертоліт МІ-28Н, який до цього активно залучався до збиття ударних дронів над Московською областю.
Пошкодження літаків не дозволять розраховувати на їх швидке відновлення. У гелікоптера вибухом пошкоджено хвостову частину. Ще один АН-148, який перебував поруч з іншими на стоянці, отримав незначні ушкодження.
Каральними органами рф проводяться заходи з пошуку диверсантів та обмеження поширення в місцевих ЗМІ інформації про подію.
Ан-148 – це пасажирській літак, Іл-20 – літак радіоелектронної розвідки та РЕБ, створений на базі Іл-18 і обладнаний РЛС бічного огляду, інфрачервоним сканером та іншими датчиками.