Команда «Поборемо корупцію разом» продовжує слідкувати за давно обіцяними антикорупційними ініціативами уряду, та вже наголошувала на необдуманій тягучості цих процесів.
Однак, на наше приємне здивування, вчора, 7 жовтня, народні депутати 256 голосами таки підтримали за основу і в першому читанні урядовий законопроект №4284а «Про основи державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2014 – 2017 роки». В цілому проект планують затвердити 14 жовтня.
Чи то указ голови Верховної Ради України Олександра Турчинова апарату Ради оприлюднити в парламенській газеті «Голос Укрїни», імена тих депутатів, які були відсутні або не голосували за антикорупційні закони у вересні цього року так мотивували депутатів, чи якісь інші причини. Факт залишається фактом. Антикорупційна стратегія ввійшла в стадію «запуск». На що слід сподіватися українцям, та як це вплине на життя високопосадовців.
Відповідно до цього, наша команда вирішила ознайомити вас з ключовими ініціативами проекту.
Нова структура органів антикорупційної боротьби
Відповідно до проекту, систему спеціально уповноважених у сфері протидії корупції складають органи прокуратури, Національне антикорупційне бюро, спецпідрозділ по боротьбі з організованою злочинністю МВС України. Координацію діяльності спеціально уповноважених, а також нагляд за дотриманням ними законів здійснює генпрокурор і уповноважені ними прокурори.
Антикорупційне бюро
Законопроектом пропонується створити Національне антикорупційне бюро як державний правоохоронний орган, на який покладаються функції попередження, виявлення, припинення і розкриття злочинів, пов'язаних з корупцією.
Також пропонуєтья встановити повну незалежність при формуванні його складу. В першу чергу, при формуванні керівника цього органу, який буде фактично визначатися спеціальною незалежною конкурсною комісією і затверджуватися тільки главою держави. Натомість ніхто не зможе своїм рішенням звільнити такого керівника з займаної посади.
Проектом передбачається контроль за діяльністю цього органу покласти й на Верховну Раду, яка матиме право під час парламентських слухань, під час розгляду цих питань в сесійній залі отримувати повний і вичерпний звіт про роботу цього органу.
Відкритий доступ
Проект стратегії пропонує вжити заходів щодо реалізації права осіб на доступ до інформації, забезпечення відкритості суспільно необхідної інформації, яку можна використовувати для виявлення та припинення корупційної практики.
Перевірка високопосадовців
Зокрема, це запровадження ефективних антикорупційних програм у центральних органах виконавчої влади, а також на державних підприємствах, забезпечення для суспільства прозорості їхньої діяльності.
Зміни до Конституції України
Наразі відомі внесення змін до Кримінального кодексу України в частині усунення можливості для осіб, які скоїли корупційні злочини, бути звільненими від відповідальності та покарання, зокрема з передачею на поруки, у зв’язку з дійовим каяттям, випробуванням.
Посилення контролю в сфері державних закупівель
Зокрема, планується запровадження електронних закупівель. Відбудеться оновлення закону про державні закупівлі за міжнародними стандартами. Створення реєстру недобросовісних учасників конкурсних торгів.
Реформи судової системи
Зменшення обсягів суддівських імунітетів. Контроль за декларуванням суддями майна, доходів та видатків. Також заплановано створити, орган, що контролюватиме доброчесність суддів. Проведення антикорупційних навчань, атестація судів.
Діяльність партій – за державі гроші
Відновлення фінансування політичних партій за кошти бюджету. Має на меті зменшити фінансовий влив приватного сектора на діяльність, списки членів та політику партій.
Покарання за корупцію
Позбавлення незаконно отриманого майна. Створення органу для розшуку та утримання конфіскованого майна. Створення Єдиного державного реєстру юридичних осіб – корупціонерів.
В цілому, якщо для високопосадовців, нова антикорупційна стратегія стане елементом постійного контролю, то для простих громадян – профілактичним засобом, адже планується збільшити частку населення, які негативно ставляться до проявів корупції, та зменшення частки тих, які мали власний досвід корупційної поведінки.