Екс-глава Нацбанку Валерія Гонтарева радить обраному президенту Володимиру Зеленському реформувати судову та правоохоронну системи, щоб зберегти досягнення у фінансовому та банківському секторах.

Про це вона сказала інтерв’ю Голосу Америки.

Основною з головних проблем та загроз для української економіки вона вбачає "відсутність верховенства закону, закони ніхто не виконує".

"Це все (реформи у фінансовій та банківській сферах, – ред.) можна розвернути назад, і це – найбільший виклик в Україні. Як це зробити, які пропозиції надати пану Зеленському, я не знаю, бо якщо цього не було зроблено досі, то мені важко сказати, що він може зробити на сьогодні", – сказала Гонтарева.

Стан української фінансової системи на початку її роботи у 2014 році вона описала як "жах, колапс і перфектний шторм".

"А після того почалася ще й реальна війна, коли 15% нашого ВВП ми втратили і ще й 10% нашої території. Один рік я не мала жодного вікенду і спала не більше п’яти годин на добу. То був жахливий час. Але у професійному відношенні для мене особисто це був великий прорив", – розповіла екс-очільниця Нацбанку.

При цьому, за її словами, вдалося провести низку важливих реформ.

"Ми перейшли на гнучкий валютний курс. Ми запровадили нову фінансову політику щодо інфляції. Ми розчистили банківський сектор. Ми реформували центральний банк у потужну інституцію", – сказала Гонтарева.

Вона наголосила, що одним з її найважливіших рішень на посаді була націоналізація Приватбанку, а намагання Ігоря Коломойського оскаржити це рішення в судах назвала  "свавіллям" і "неподобством".

Варто зазначити, що 22 квітня Генпрокуратура викликала на допит друзів Порошенка – колишню очільницю НБУ Валерію Гонтарєву, екс-главу Адміністрації президента Бориса Ложкіна, заступника глави АП Олексія Філатова. Проте вони до будівлі ГПУ так і не з'явилися.

Відомо, що двоє з підозрюваних перебувають за кордоном, тому шансів на те, щоб вони приїхали не допит в ГПУ не було.

Зокрема, Валерія Гонтарева заявляла, що вона не прийде на допит до Генпрокуратури, бо жодної офіційної повістки до неї не надходило. 
"Я не збираюся йти на допит. Я живу і працюю в Лондоні. Якщо вони хочуть мене допитувати, то хай приїдуть і допитають", – сказала екс-очільниця НБУ.

Нагадаємо, 28 березня ввечері глава відділу процесуального керівництва у ГПУ Костянтин Кулик оприлюднив лист, де зазначив, що вручено підозри колишній очільниці НБУ Валерії Гонтаревій, екс-очільнику Адміністрації Президента Борису Ложкіну і заступнику глави Адміністрації Олексію Філатову. Мовляв, вони дозволили злочинному угрупованню Курченка легалізувати мільярди доларів.